Poniedziałek, 15 sierpnia 2022. imieniny: Marii, Napoleona, Stelii

Balony nad Pasłękiem. Panie górą po dwóch dniach zawodów

2014-07-11 21:21:21 (ost. akt: 2014-07-11 21:44:26)
Odprawa przed wieczornymi, piątkowymi lotami. Z powodu silnego wiatru, loty zostały odwołane

Odprawa przed wieczornymi, piątkowymi lotami. Z powodu silnego wiatru, loty zostały odwołane

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Trzynaście załóg bierze udział w trwających właśnie Zawodach Balonowych im. Bogusława Stankiewicza w Pasłęku. Po dwóch dniach rywalizacji prowadzi Beata Choma (Aeroklub Poznański). Ostatnie loty odbędą się w sobotę (12.07).

W piątek wieczorem uczestnicy zawodów mieli wystartować ze stadionu w Pasłęku. Plany pokrzyżowała jednak pogoda, a konkretnie zbyt silny wiatr.
- Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Wiatr jest zbyt silny, gdyby osłabł do 3-4 metrów na sekundę to moglibyśmy wystartować - powiedział nam sędzia główny zawodów Ryszard Kurowski z Warszawy.

Siła wiatru jednak nie zmalała i wieczorne loty nie doszły do skutku. W ciągu pierwszych dwóch dni zawodów udało się rozegrać trzy konkurencje, po których na czele stawki jest Beata Choma (Aeroklub Poznański), aktualny wicemistrz Polski. Drugie miejsce zajmuje Daria Dudkiewicz.
- Po raz trzeci biorę udział w zawodach w Pasłęku. Pierwszy raz był w 2006 r. i to były w ogóle moje pierwsze zawody. Była piękna pogoda, nie zajęłam wysokiego miejsca, ale pięknie zapamiętałam te zawody - wspomina pani Beata. - Za drugim razem, jak byłam w Pasłęku, pogoda była gorsza. A dla nas to jest najbardziej istotne. Jak jest dużo latania, to zadowoleni są ci, którzy są w górze i ci, którzy widzą nas z ziemi.

Zawody balonowe w Pasłęku odbywają się po raz osiemnasty. - W tym roku wystartowała rekordowa liczba uczestników, jest ich 13 - mówi Maciej Romanowski, wicestarosta elbląski.
Kolejne starty są zaplanowane na sobotę - pierwsze około godz. 6 (start z dowolnego miejsca, rzuty do celu - krzyż na ul. 11 Listopada w Pasłęku) oraz około godz. 18 - uczestnicy pojawią się nad pobliskim Aniołowem.
Wieczorem w hali Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku odbędzie się ogłoszenie wyników i wręczenie pucharów oraz nagród. A jest o co walczyć. Dla najlepszych przewidziano nagrody finansowe: zwycięzca otrzyma 1500 zł (fundatorem nagrody jest burmistrz Pasłęka), zdobywca drugiego miejsca 1000 zł (firma Kram), a trzeciego 750 zł (Bartex).
AKT

Beata Choma

Obrazek w tresci

Beata Choma z synem Wiktorem
Fot. Michał Skroboszewski