Sobota, 10 grudnia 2022. imieniny: Danieli, Bohdana, Julii

Muzyczna podróż po regionie z Elbląską Orkiestrą Kameralną

2014-07-12 10:26:14 (ost. akt: 2014-07-12 10:57:22)

Już w najbliższy czwartek (17.07) rozpocznie się pierwsza edycja Festiwalu „Muzyka polska na Żuławach”. Na wydarzenie składa się sześć koncertów Elbląskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Marka Mosia oraz z udziałem genialnego skrzypka Janusza Wawrowskiego w kościołach na terenie Żuław.

— Czegoś takiego do tej pory nie było. Festiwal będzie niecodzienną okazją, by usłyszeć piękne, polskie melodie ludowe, ekspresyjne i niezwykle energetyczne — zapowiadają organizatorzy festiwalu. — Będą to utwory mistrzów kompozycji, jak np.: Chopina, Wieniawskiego, Paderewskiego, Karłowicza czy Kilara inspirowane polską tradycją i rodzimym folklorem: polonezy, oberki, kujawiaki i mazurki, wszystkie najwyższej próby. To w nich odzwierciedla się niezwykła polska wrażliwość i emocje. Elbląska Orkiestra Kameralna zaprasza w muzyczną podróż, podczas której zaprezentuje skarby polskiej kultury. Wstęp na wszystkie festiwalowe koncert jest bezpłatny.
Wszystkie koncerty będą rozpoczynały się o tej samej porze, godz. 19. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

• Pasłęk, 17 lipca
kościół św. Bartłomieja, ul. Pl. Św. Wojciecha 1
Tam odbędzie się pierwszy festiwalowy koncert. Kościół zbudowano w stylu gotyckim około 1350 r. Ołtarz główny pochodzi z 1687r. Jego środkowa nasada przedstawia ukrzyżowanie Chrystusa na tle XVII-wiecznej panoramy Pasłęka. Istotnym elementem są zabytkowe organy kościoła z drugiej połowy XVIII w. wykonane przez organomistrza gdańskiego – Hidenbrandta.

• Dzierzgoń, 18 lipca
kościół Trójcy Przenajświętszej, ul. Mickiewicza 1
Budowla wzniesiona w początkach XIV wieku, w stylu gotyckim. Bogate i cenne wyposażenie, pochodzi głównie z okresu po pożarze w 1730 r. Stanowią je m.in. konstrukcja architektoniczna, cenna snycerska oraz przedstawienia malarskie.

• Krzyżanowo/Stare Pole, 19 lipca 2014
kościół św. Barbary, Krzyżanowo 13, Stare Pole
Jest najważniejszym zabytkiem Krzyżanowa. Ta gotycka budowla z XIV wieku, usytuowana jest w dawnym centrum wsi. Wyposażenie wnętrza jest przeważnie barokowe, ale zachowało się również duże gotyckie malowidło ścienne ze sceną Ukrzyżowania z XIV w. Wokół kościoła znajduje się niewielki cmentarz, a całość otacza średniowieczny kamienno-ceglany mur. Aktualna drewniana dzwonnica pochodzi z połowy XIX wieku.

• Nowy Dwór Gdański, 20 lipca
kościół Przemienienia Pańskiego, ul. M. Drzymały 3
Kościół w Nowym Dworze Gdańskim został wybudowany w stylu neogotyckim, w latach 1848-1850. Posiada murowaną, 26-metrową wieżę oraz ambonę z XVIII wieku. We wnętrzu obejrzeć można ołtarz główny, na którym znajduje się obraz Przemienienia Pańskiego z 1872 r. Całość utrzymana jest w jednorodnej stylistyce.

• Pruszcz Gdański, 21 lipca
kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, ul. Wojska Polskiego 37
Cały zespół zabytków składa się z gotyckiego kościoła, pastorówki oraz kaplicy przedpogrzebowej z murem kościelnym. Świątynię wzniesiono w XIV wieku. Budynek wielokrotnie ucierpiał podczas walk i pożarów. Zachowało się wyposażenie kościoła z bogatym, rzeźbionym z drewna wyposażeniem, m.in. renesansową amboną z 1578 r., galerią i barokowym prospektem organowym.

• Jantar (gmina Stegna), 22 lipca
kościół p.w. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, ul. Gdańska 26a
Historia parafii w Jantarze rozpoczęła się 30 lat temu. Nowoczesny kościół należy do najmłodszych w powiecie nowodworskim. Jest jednak wyjątkowy. Świątynia w Jantarze, jako jedyna w naszym regionie, podzielona jest na dwie części: górną i dolną. Wnętrze kościoła w Jantarze udekorowane jest w nowoczesnym stylu.