Piątek, 20 maja 2022. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Twoja szansa na spełnienie zawodowych marzeń

2014-07-16 20:13:03 (ost. akt: 2014-07-16 20:07:09)

Kto bezskutecznie poszukuje pracy, a ma pomysł na własną firmę, może sam zadbać o swoją karierę zawodową. Na ludzi, którzy chcą spróbować swoich sił w prowadzeniu drobnych biznesów czekają dotacje do 20 tysięcy złotych. Wnioski można składać do 25 lipca.Osoby, które nie mają pracy, ale mają pomysł na własny biznes, po raz kolejny stoją przed szansą na spełnienie swoich zawodowych planów. Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu co pewien czas zachęca ich do składania wniosków o przyznanie dofinansowania na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.

Tym razem pieniądze na dotacje płyną z Europejskiego Funduszu Społecznego.

— Na nowy start w zawodowe życie można dostać do 20 tysięcy złotych. Wnioski będą przyjmowane do 25 lipca — informuje Marta Kłosińska-Wyżlic, kierownik Działu Rynku Pracy w elbląskim PUP.


O dotację nie mogą się starać osoby, które wcześniej korzystały z innej formy wsparcia z tego źródła, np. ze stażów, szkoleń. Projekt skierowany jest do bezrobotnych, którym na dzisiejszym rynku pracy jest szczególnie trudno rozpocząć zawodowe życie lub po dłuższej przerwie do niego powrócić.

Dlatego wnioski są przede wszystkim przyjmowane od pozostających bez zajęcia młodych ludzi, do 24 roku życia, długotrwale bezrobotnych, mieszkańców terenów wiejskich, osób niepełnosprawnych oraz osób po pięćdziesiątce. 


— Na chwilę obecną możemy udzielić jeszcze ponad stu dotacji — mówi Marta Kłosińska-Wyżlic. — Każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie. Komisja przygląda się m.in. umiejętnościom zawodowym kandydata. Jeżeli ktoś chce np. zająć się usługami ogólnobudowlanymi, a nie ma w tym kierunku żadnych kwalifikacji, jego wniosek może być odrzucony.


Jak wynika ze statystyk PUP, dotacje na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej są najbardziej efektywną formą "wyrywania" ludzi z bezrobocia. Prawie 80 procent drobnych przedsiębiorców, którzy działalność rozpoczynali wtedy, gdy pożyczki zostały zastąpione dotacjami, czyli w latach 2004-2005, wciąż swoje firmy prowadzą.

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB