Niedziela, 19 września 2021. Imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda

Tu utonęło już wiele osób. Krzyż i zakaz kąpieli nie odstraszają

2014-07-18 13:03:54 (ost. akt: 2014-07-18 13:21:21)

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert


Dzikie kąpielisko na rzece Elbląg, w pobliżu mostu kolejowego na Zatorzu, w ostatnich latach było świadkiem wielu tragedii. W środę strażacy szukali tutaj dziewczyny, która miała zniknąć pod powierzchnią wody. Dziewczyny nie znaleziono, akcję zakończono. Wiele wskazuje na to, że tym razem był to fałszywy alarm. 


Przypomnijmy: w minioną środę kilkanaście minut po godz. 17 elbląska straż pożarna została powiadomiona o prawdopodobnym utonięciu nastolatki na dzikim kąpielisku na Zatorzu. Świadek mówił, że dziewczyna nad rzeką Elbląg spędzała czas z kolegą i koleżanką, którzy uciekli przed przyjazdem służb ratunkowych. 
Strażacy błyskawicznie dotarli na dzikie kąpielisko i rozpoczęli akcję ratowniczą z udziałem łodzi i płetwonurków. Przez około 2,5 godziny przeczesywali rzekę, nikogo jednak nie znaleźli. Około godz. 19.30 zapadła decyzja o zakończeniu akcji.


Na miejscu pracowali także elbląscy policjanci, którzy próbowali ustalić co dokładnie wydarzyło się nad rzeką. Oceniają, że tym razem to był fałszywy alarm.
— Na brzegu nie znaleziono żadnych ubrań, nie wpłynęło do nas także żadne zgłoszenie o zaginięciu nastolatki — wyjaśnia policjantka z zespołu prasowego. — Jeśli takie otrzymamy, to działania na rzece zostaną wznowione — dodaje.

Niewykluczone, że dziewczyna faktycznie się topiła, ale udało się jej wydostać na brzeg i przestraszona całą sytuacją uciekła do domu.
Jedno jest pewne. Na tym dzikim kąpielisku w ostatnich latach wielokrotnie dochodziło do dramatów.


W pobliżu dzikiego kąpieliska na Zatorzu stoi tablica "Zakaz kąpieli". Tuż przy drodze, wiodącej nad brzeg, znajduje się krzyż z imieniem "Dawid", prawdopodobnie upamiętniający jedną z ofiar rzeki. Jak mówią jednak okoliczni mieszkańcy, to nie odstrasza ludzi od wchodzenia do wody w tym miejscu.

— Ile tu już osób się utopiło — opowiada nam kobieta, która wezwała policję. — Nikt zakazu nie przestrzega. Pod mostem kolejowym (znajduje się tuż przy dzikim kąpielisku - red) jest najgorzej. Jak wir podejdzie, to już nikt się nie uratuje — dodaje.

W czerwcu 2011 r. utonął tutaj 20-latek, który spędzał czas nad rzeką z grupą znajomych. W lipcu 2005 r. woda pochłonęła aż dwa życia: 29-letniej kobiety oraz 18-latka, który pospieszył jej z pomocą. Do podobnego zdarzenia doszło trzy lata wcześniej - zginęli wtedy 54-latka oraz 59-latek. W czerwcu 2003 r. z mostu kolejowego spadł do wody i utopił się 14-latek, a dwa miesiące później życie stracili tutaj 14-latek i 17-latek.


Na całej rzece Elbląg obowiązuje zakaz kąpieli. Za jego złamanie policjanci mogą ukarać 250-złotowym mandatem. Stracić można jednak o wiele więcej.
AKT

Środowa akcja na dzikim kąpielisku

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zug #1441960 | 79.191.*.* 18 lip 2014 16:24

  A jaka tam jest klasa czystości wody?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. scigany2 #1441858 | 37.209.*.* 18 lip 2014 14:21

  jak jest topielec to zle ,jak nie ma to tez zle.Taki to juz dziki polak.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Dzikus #1441854 | 80.52.*.* 18 lip 2014 14:12

   Krzyż z imieniem "Dawid" z tego co słyszałem, upamiętnia ofiarę skoku samobójczego z pobliskiego wiaduktu. [`] ale na marginesie wszystkie ofiary utonięć w E-gu to za mały dowód dla naszych władz, że w mieście brakuje miejskiego kąpieliska.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Polak #1441850 | 178.181.*.* 18 lip 2014 14:09

   " W środę strażacy szukali tutaj dziewczyny, która miała zniknąć pod powierzchnią wody." Jak to miała zniknąć ? Ktoś jej kazał zniknąć czy sama zaplanowała zniknięcie ? No i skąd wiadomo, że miała zniknąć, powiedziała o tym czy ki wuj ? Ja też kiedyś miałem pierdnąć a zamiast pierdnięcia zesrałem się w gacie. Miałem też być bogatym a jestem biednym. Czyż nie powinno być: W środę strażacy szukali tutaj dziewczyny, która według relacji świadków prawdopodobnie zniknęła pod powierzchnią wody ?

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)