środa, 7 grudnia 2022. imieniny: Agaty, Dalii, Sobiesława

Niebezpieczne pamiątki po dawnym poligonie. Tu urośnie las

2014-07-21 11:01:37 (ost. akt: 2014-07-21 11:11:32)

Autor zdjęcia: nadesłane/Jan Piotrowski

Blisko 300 bomb lotniczych, a także liczne granaty i pociski rakietowe odnaleziono na terenie byłego poligonu wojskowego Półmieście — informuje Nadleśnictwo Elbląg.

W Nadleśnictwie Elbląg, na terenie byłego poligonu wojskowego Półmieście (powiat malborski), przeprowadzono rozpoznanie i oczyszczenie saperskie powierzchni 24,97 ha.
— Ze względu na charakter byłego poligonu odnaleziono i zabezpieczono 295 bomb lotniczych oraz liczne granaty i pociski rakietowe. Ponadto dokonano rozbiórki i zabezpieczenia 11 obiektów powojskowych, wśród których znalazły się: wieże obserwacyjne, schron i studzienka łącznościowa, budynki magazynowe, wartownia — informuje Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląga.

Na oczyszczonych przez saperów terenach, już jesienią ubiegłego roku dokonano zalesień obszaru 11,89 ha.
— Pozostała powierzchnia została pozostawiona do naturalnej sukcesji — dodaje Jan Piotrowski. — W trakcie realizacji jest ocena geośrodowiskowa terenów poddanych rekultywacji. W wyniku analiz, wykonanych w ramach oceny geośrodowiskowej, możliwe będzie poznanie ewentualnych zanieczyszczeń gruntu i wód podziemnych.

Z kolei na Mierzei Wiślanej dokonano rozpoznania i oczyszczenia saperskiego terenu o powierzchni 2,5 ha. W wyniku oczyszczania saperskiego odnaleziono 260 szt. przedmiotów niebezpiecznych w tym bombę lotniczą, amunicję, pociski artyleryjskie i granaty. Wszystkie niebezpieczne znaleziska zabezpieczone zostały przez patrol saperski.
Wszystkie prace prowadzone są dzięki temu, że Nadleśnictwo Elbląg uczestniczy w projekcie "Rekultywacja na cele przyrodnicze terenów zdegradowanych, popoligonowych i powojskowych zarządzanych przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe". Koszt całkowity projektu to 130 mln zł. Jest on realizowany na terenie całej Polski w 57 nadleśnictwach, a jego działania obejmą zasięgiem obszar około 24 tys. ha.