Spacerowali szosą holenderską

Autor zdjęcia: Michał SkroboszewskiZa nami kolejny elbląski spacer z przewodnikiem. Tym razem, w towarzystwie przewodników PTTK: Brygidy Gawron i Grzegorza Rembacza poznawaliśmy historię alei Grunwaldzkiej, dawniej nazywaną szosą holenderską.

— Grunwaldzka była to ulica, która miała charakter wielkomiejski. Jeździł nią tramwaj. Ulica rozwijała się w połowie XIX wieku, gdy do Elbląga doprowadzono kolej łączącą Berlin z Królewcem. Wtedy właśnie po lewej stronie ówczesnej Grunwaldzkiej powstały pierwsze kamienice. Po przeciwległej stronie znajdowały się lokomotywy Schichaua, a w miejscu dzisiejszego dworca PKS był plac do gry w piłkę nożną i kort tenisowy. W miejscu kamienic były dawniej podmokłe łąki nowego miasta — mówi Brygida Gawron, przewodniczka spaceru.


Przy Placu Grunwaldzkim stała kiedyś Brama Holenderska, wyznaczająca granicę nowego miasta. Tu również znajdował się pomnik Tezeusza, stojący dzisiaj przed hotelem Arbiter. W okolicach placu biegała, wybudowana w 1899 roku kolej nadbrzeżna. Co ciekawe naprzeciwko dzisiejszego dworca znajduje się dom kataryniarza, w którym osiedlili się Emil i Emma Drange, pradziadkowie Angeli Merkel, kanclerz Niemiec. Przybyli do Elbląga z dolnego Śląska.


Kolejny spacer z przewodnikiem już w najbliższą sobotę, tym razem poznamy historyczne zaułki Galerii El.


daw

Źródło: Dziennik Elbląski