Piątek, 20 maja 2022. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Zatrudnisz bezrobotnego – dostaniesz bon na 1500 zł

Osoby zainteresowane otrzymaniem bonu muszą się zgłosić do swojego pośrednika pracy

Osoby zainteresowane otrzymaniem bonu muszą się zgłosić do swojego pośrednika pracy

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Czy bony: stażowy, zatrudnieniowy i na zasiedlenie pomogą "początkującym" bezrobotnym w starcie w zawodowe życie? Dwa pierwsze mają być zachętą dla pracodawców do zatrudniania młodych ludzi. Z oferty może skorzystać 45 osób, które mają nie więcej niż 30 lat.

To jest całkowita nowość na rynku pracy. Dopiero od dwóch miesięcy, bezrobotni do 30 roku życia, mogą korzystać z bonów, pomagających im w skuteczniejszym poruszaniu się po rynku pracy. Do tej pory Powiatowy Urząd Pracy przyznał tylko jeden bon, na zasiedlenie. Pięć tysięcy złotych otrzymała młoda, wykształcona kobieta, która przeniosła się do Warszawy i założyła tam własną firmę.

Jeszcze nie wszyscy wiedzą
Z początkiem sierpnia, Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu rozpoczął realizację programu dla 45 młodych bezrobotnych, którzy chcieliby z jednego z bonów skorzystać. Wnioski od nich przyjmowane są od minionego piątku.
— Na ten cel pozyskaliśmy dodatkowe pieniądze z rezerwy ministra pracy i polityki społecznej — informuje Marta Kłosińska-Wyżlik, kierowniczka Działu Rynku Pracy elbląskiego PUP. — Wnioski będziemy przyjmowali do wyczerpania limitu. Na razie jest tylko kilku zainteresowanych otrzymaniem bonu. Na pewno informacja o możliwości skorzystania z tej formy wsparcia jeszcze nie do wszystkich dotarła, chociaż staramy się ją rozpowszechniać wszystkimi możliwymi kanałami.

Bon stażowy będzie mogło otrzymać 20 osób. Dzięki niemu, jednorazowa premia w wysokości 1,5 tys. zł trafi do pracodawcy, który najpierw przyjmie młodego człowieka na półroczny staż (w tym czasie stypendium dla stażysty opłaca PUP), a potem zatrudni go na co najmniej 6 kolejnych miesięcy.

Refundacja za 12 miesięcy
Również 20 bezrobotnych może - w ramach programu - otrzymać tzw. bon zatrudnieniowy.
— Taki bon stanowi dla pracodawcy gwarancję refundacji części kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne w związku z zatrudnieniem bezrobotnego na co najmniej półtora roku — wyjaśnia Marta Kłosińska-Wyżlik. — Refundacja, w wysokości podstawowego zasiłku dla bezrobotnych, czyli obecnie 823,60 zł brutto, przysługuje za okres 12 miesięcy.

Pięciu bezrobotnych może zabiegać o kolejny bon, na zasiedlenie. Młody człowiek ma szansę na jego otrzymanie, jeżeli odległość od miejsca jego dotychczasowego zamieszkania do miejscowości, w której ma zamieszkać w związku z podjęciem pracy wynosi co najmniej 80 km lub czas dojazdu do tego miejsca i powrotu do domu autobusem lub pociągiem przekracza łącznie co najmniej 3 godziny dziennie.
— Wysokość tego bonu nie może być wyższa, niż równowartość 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli na dzisiaj ok. 7 tys. złotych brutto — informuje pani kierowniczka. gog
Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. UK #1454780 | 78.144.*.* 6 sie 2014 12:17

  Uciekajcie za granicę !

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Dżon Rambo #1454772 | 79.191.*.* 6 sie 2014 12:08

   No Polaszki jak glosujecie tak macie:) A jest taki jeden co wie jak temu wszystkiemu zaradzić to go wyzywacie od szaleńców.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. userka #1454742 | 91.2.*.* 6 sie 2014 11:27

    Bardzo dobrze

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Zlikwidowac urzedy pracy #1454739 | 78.30.*.* 6 sie 2014 11:23

    Będą pieniądze dla bezrobotnych

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. oj oj #1454649 | 37.7.*.* 6 sie 2014 08:56

     Niby fajnie, wsparcie dla młodych do 30 roku życia. Rozumiem, że "starzy" po trzydziestce mają już nie szukać pracy, i iść pod most ! Co za bezsens, różnicowanie ludzi po wieku. W czym gorszy na rynku pracy jest taki 31-latek od 29-latka ?

     Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

     Pokaż wszystkie komentarze (10)