Poniedziałek, 10 maja 2021. Imieniny Antoniny, Izydory, Jana

Do Pomorza i bez straży miejskiej. Czy mieszkańcy będą za?

2014-08-17 13:32:56 (ost. akt: 2014-08-17 13:37:46)
Inicjatorzy referendum, wśród których są te same osoby, które przyczyniły się do odwołania poprzednich władz w mieście, uważają, że prezydent nie wywiązał się ze swojej obietnicy wyborczej

Inicjatorzy referendum, wśród których są te same osoby, które przyczyniły się do odwołania poprzednich władz w mieście, uważają, że prezydent nie wywiązał się ze swojej obietnicy wyborczej

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

W przyszłym tygodniu na dobre ruszy akcja zbierania podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w mieście. Podpis prezydenta Jerzego Wilka już pod nim widnieje. — Jeżeli do referendum dojdzie, odpowiem dwa razy tak — zapowiada prezydent. — Chociaż, moim zdaniem, w sprawie przynależności Elbląga do Pomorza właściwsze byłyby konsultacje społeczne.

Jerzy Wilk został zaskoczony przez przedstawicieli Obywatelskiego Elbląga, którzy pojawili się na konferencji prasowej poświęconej m.in. inicjatywie referendalnej. Na pytanie, czy złoży swój podpis pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum, nie mógł odpowiedzieć inaczej, niż biorąc długopis do ręki. Co więcej, zapowiedział też od razu, że jeżeli do referendum dojdzie, odpowie dwa razy "tak". "Tak" za przynależnością do województwa pomorskiego i "tak" za likwidacją straży miejskiej.

I tak zadecydują radni
Inicjatorzy referendum, wśród których są te same osoby, które przyczyniły się do odwołania poprzednich władz w mieście, uważają, że prezydent nie wywiązał się ze swojej obietnicy wyborczej: likwidacji straży miejskiej.
— Zrobiłem wszystko, co można, żeby rozwiązać tę formację — podkreślił podczas konferencji prezydent. — Ale bez zgody rady nie mogłem zlikwidować tej służby. Przypominam, że za moim wnioskiem zagłosowało tylko dziesięciu radnych PiS. Piętnastu radnych z PO, SDL i KW Witolda Wróblewskiego chciało utrzymania straży.

W tej sytuacji prezydent zadecydował o reorganizacji straży miejskiej.
— Do końca sierpnia komendant ma mi przedstawić projekt zmian w pracy tej służby — poinformował prezydent. — Gdyby jednak doszło do referendum i mieszkańcy opowiedzieliby się za likwidacją straży, to decyzja o jej rozwiązaniu, bądź pozostawieniu i tak pozostałaby w rękach radnych.

Konsultacje są tańsze
Jednym z haseł wyborczych Jerzego Wilka było też przyłączenie Elbląga do Pomorza.
— I zdania swojego nie zmieniłem — zapewnił prezydent — Wszyscy pamiętamy, jakie obietnice nam składano: miały być dwa równorzędne miasta na Warmii i Mazurach, a my mieliśmy być tą drugą nogą, bez której województwo nie mogłoby powstać... Wynik pierwszego referendum za powrotem do Pomorza, dziewięćdziesiąt parę procent głosów "za," na Warszawie nie zrobił wrażenia. Nasz wniosek odrzucono.

Prezydent zdradził, że planował przeprowadzenie drugiego referendum w tej sprawie podczas zbliżających się wyborów samorządowych. Ale gdy się okazało, że nie byłaby to żadna oszczędność pieniędzy, bo i tak trzeba byłoby zdublować liczbę komisji, od pomysłu odstąpił.
— W tej sytuacji nieporównywalnie tańszym rozwiązaniem byłyby konsultacje społeczne w ramach realizowanego przez organizacje pozarządowe programu "Elbląg konsultuje" — podkreślił Jerzy Wilk. — Oczywiście, jeżeli jednak dojdzie do referendum, będę głosował za przynależnością naszego miasta do Pomorza. Ale - przypominam - decyzje o zmianach granic województw podejmuje parlament i rząd. Grażyna Gosk

Już nie w tej kadencji
Jest mało prawdopodobne, aby referendum odbyło się jeszcze w tej kadencji. Grupa referendalna zawiadomienie o rozpoczęciu zbiórki podpisów złożyła w urzędzie 4 sierpnia. Od tej daty, jej członkowie mają 60 dni na zebranie dokładnie 9734 podpisów (10 proc. uprawnionych do głosowania). Wniosek o przeprowadzenie referendum wraz z listami poparcia musi więc być złożony do 2 października. Oczywiście można go złożyć wcześniej.
Następnie Rada Miejska ma 30 dni na zweryfikowanie wniosku i podpisów oraz podjęcie uchwały w sprawie referendum. Jeśli decyzja jest pozytywna, rada wyznacza datę referendum oraz powołuje Miejską Komisję ds. Referendum. Referendum musi się odbyć w ciągu 50 dni od daty opublikowania decyzji o referendum w Dzienniku Urzędowym (zwykle mija tydzień od podjęcia uchwały do jej publikacji).
Przy zachowaniu maksymalnych ustawowych terminów, referendum odbyłoby się w styczniu. Jeśli jednak uda się zebrać głosy w miesiąc, a pozostałe kroki formalne też zostaną szybciej podjęte, to teoretycznie jest możliwe, aby termin referendum zbiegł się z terminem wyborów samorządowych. Wówczas w mieście działałyby dwie komisje: wyborcza i referendalna.


Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jonas #1463924 | 178.19.*.* 18 sie 2014 16:51

  ken, kiedyś zapomoga z UE dla waszego województwa skończy się, a idiotyzmy na które to województwo marnuje kasę, typu tramwaje w Olsztynie, Termy Warmińskie czy lotnisko w Szymanach trzeba będzie dalej utrzymywać (bo nie ma szans żeby to zarobiło). Ale mam nadzieję, że wtedy to już będzie tylko wasz problem i my, jako mieszkańcy sąsiedniego woj., nie będziemy musieli się do tego dokładać. Naprawdę przerażająca jest nieudolność w-m - tyle kasy dostawać i ciągnąć się w ogonie pod każdym wzgl...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. marek elblaski #1463775 | 185.32.*.* 18 sie 2014 14:41

  Ken,twoje wypowiedzi są oderwane calkowicie od realu,przeciez powszechnie wiadomo,ze po odcięciu się Elbląga od tego syfu-lecicie na łeb ,na szyję i ...po wojewódzkim olsztynie.Ja osobiście wolę,aby tą pijawką był Gdańsk,bo twoja miejscowość to wielka wieś z chorymi ambicjami.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ken #1463530 | 46.113.*.* 18 sie 2014 10:04

  Jako Olsztyniak, mam nadzieję, że Elbląg zostanie przyłączony do pomorskiego. Naprawdę trzymam kciuki, żeby Wam się udało. Dość już tej pseudo przyjaźni, w której Olsztyn pompuje w Elbląg kasę a w zamian dostaje kopniaki. Dostaliście mnóstwo kasy z budżetu województwa a nadal jesteście jak pijawka i Brutus w jednym: tylko ssać potraficie a w podzięce nóż w plecy wsadzacie. Jak najszybciej przyłączcie się do pomorskiego. Jak staniecie się nic nie znaczącym miasteczkiem powiatowym, to wreszcie poznacie swoje miejsce w szyku i zostaniecie skutecznie wyleczeni z megalomanii. Szkoda tylko, że za chore ambicje garstki osób, zapłacą wszyscy mieszkańcy.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Przeciwnik referendum #1463269 | 109.241.*.* 17 sie 2014 20:43

  Po co to wszystko ,na podgrzewaniu negatywnych nastrojów do Olsztyna Elbląg nic nie zyska .

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Pomorze #1462997 | 213.158.*.* 17 sie 2014 14:08

  Elbląg do Gdańska a Olsztyn pod Bialystok-tak miało być i powinno te województwo nie ma racji Bytu.Balcerowicz miał rację,od samego początku był przeciwny.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)