Integracja Ty i Ja w Kinie Światowid

2014-08-26 11:54:24(ost. akt: 2014-08-26 11:30:42)
Kadr z filmu Pieśń pasterza

Kadr z filmu Pieśń pasterza

Autor zdjęcia: nadesłane/CSE Światowid

Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja to propozycja dla tych, którym bliski jest temat niepełnosprawności. Już 3 i 4 września w Kinie Światowid odbędzie się przegląd festiwalowych filmów, które prezentują artystów niepełnosprawnych, ich dokonania, sukcesy i talenty. Wstęp jest wolny.
— Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja zdążył przetrzeć szlaki tematowi niepełnosprawności w mediach, kulturze, przestrzeni społecznej — mówi Aleksandra Bielska z Kina Światowid. — Jest inspiracją dla kilkudziesięciu podmiotów organizujących równoległe do głównej edycji Małe Festiwale Ty i Ja w trzydziestu miejscowościach.

Już 3 września Integracja Ty i Ja rozpocznie się w Kinie Światowid.
— Celem festiwalu jest integracja przez sztukę, przede wszystkim filmową. Prezentuje artystów niepełnosprawnych, ich dokonania, sukcesy i talenty. To forma integracji, a także oswajania z problemami osób z niepełnosprawnościami — dodaje Aleksandra Bielska.
Wstęp na wszystkie seanse jest bezpłatny.

Program 11. Europejskiego Festiwalu Filmowego Ty i Ja w Kinie Światowid w Elblągu
• 3 września godz. 18, duża sala
Life out there (Życie tam), reż. David Ellington, Wielka Brytania 2012, 24 min, fabularny
Niesłyszący Billy Clinton i jego poruszający się na wózku ojciec Jack, są obserwatorami UFO. Billy przeżywa szok po obejrzeniu pewnego filmu dokumentalnego i zdaje sobie sprawę, że już najwyższy czas znaleźć życie tam...
Maria, reż. Iina Hänninen, Finlandia 2013, 15 min, fabularny
Idylliczne życie Marii rozpada się, gdy jej syn ginie w lesie. W grę wchodzi także porwanie przez dziwnego człowieka. W finale okazuje się, że fakty nie są tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać.
Nasza klątwa, reż. Tomasz Śliwiński, Polska 2013, 27 min, dokumentalny
Film stanowi osobistą wypowiedź reżysera, który wraz z żoną musi zmierzyć się z bardzo rzadką, nieuleczalną chorobą ich nowo narodzonego dziecka - Klątwą Ondyny (CCHS). Chorzy podczas snu przestają oddychać i wymagają dożywotniego wspomagania czynności oddechowych za pomocą respiratora. W trakcie filmu ukazany jest proces oswajania lęku związanego z tą chorobą.
Pieśń pasterza, reż. Vahram Mkhitaryan, Polska/Armenia 2014, 30 min, dokumentalny
W Armenii, w wysokich górach mieszka Chaczik, niewidomy pasterz. Mimo przeciwności losu założył rodzinę i prowadzi spokojne życie, każdego dnia wypasając swoje stado kóz na stromych górskich stokach, po których porusza się bez niczyjej pomocy. Kiedy jednak okazuje się, że jego jedyny syn również traci wzrok i musi wyjechać do Erywania, aby rozpocząć naukę w szkole dla niewidomych, Chaczik staje przed trudnym dylematem: pozostać przy pasterskim życiu, czy przeprowadzić się do stolicy i być bliżej syna.

• 4 września godz. 18, duża sala
Powrót, reż. Sylwia Michałowska, Polska 2013, 23 min, dokumentalny
Janusz, zapalony nurek z wybitnymi osiągnięciami, doznaje udaru, w wyniku którego zostaje prawostronnie sparaliżowany. Dzięki rehabilitacji i pomocy swojej partnerki Joanny, zaczyna coraz sprawniej funkcjonować i szybko wraca do nurkowania. Nadal jednak ma poważne problemy z mówieniem. Jedyną osobą, która go rozumie jest Joanna. Dylematy i rozterki ma ona, on wie, że musi nurkować, głęboko.
Wielki udawacz, reż. Néstor Frenkel, Argentyna 2013, 75 min, dokumentalny
Bohaterem filmu jest światowej sławy argentyński iluzjonista, René Lavand, którego specjalizacją są karciane sztuczki. Nie byłoby w tym nic szczególnie interesującego, gdyby nie fakt, że Lavand posługuje się wyłącznie lewą ręką. Prawą stracił w wypadku samochodowym w wieku dziewięciu lat. Niezwykłe triki wymyśla sam. Nie może polegać na innych magikach ani podręcznikach, które stworzono dla oburęcznych iluzjonistów. Ale nie tylko manualne zdolności czynią z niego znanego i cenionego artystę.

Więcej informacji pod numerem: (55) 611 20 56/76 lub pisząc na adres: kino@swiatowid.elblag.pl.