Niedziela, 4 grudnia 2022. imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana

Pierwszy dzwonek dla kilkunastu tysięcy uczniów

2014-09-01 07:05:00 (ost. akt: 2014-08-31 18:52:05)
Dla 15 200 uczniów zadzwoni dzisiaj w Elblągu pierwszy dzwonek po wakacjach

Dla 15 200 uczniów zadzwoni dzisiaj w Elblągu pierwszy dzwonek po wakacjach

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Laba się skończyła. Dla 15 200 uczniów zadzwoni dzisiaj w Elblągu pierwszy dzwonek po wakacjach. Miejska inauguracja roku szkolnego odbędzie się w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Elblągu. Podobne uroczystości zaplanowano jednak we wszystkich placówkach.

Naukę w piętnastu elbląskich podstawówkach rozpocznie dzisiaj 1500 pierwszoklasistów. Wśród nich będzie 885 siedmiolatków oraz 500 sześciolatków urodzonych w pierwszej połowie 2008 r. Te dzieci, zgodnie z reformą edukacji, musiały rozpocząć naukę. Rodzice sześciolatków urodzonych w drugiej połowie 2008 r. sami mogli decydować czy ich dzieci rozpoczną naukę w szkole podstawowej, czy też będą uczyły się w zerówce.

Na początek będzie musztra
— Pierwszoklasiści uczyć się będą w 66 oddziałach, o 24 więcej niż w ubiegłym roku. Trzy z nich to klasy integracyjne, a jeden to klasa dla dzieci niesłyszących i słabosłyszących — mówi Monika Borzdyńska, rzecznik prasowy elbląskiego ratusza.
Dzisiaj też rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się w elbląskich przedszkolach. Tu edukację rozpocznie 2800 dzieci.

Oficjalne, miejskie rozpoczęcie nowego roku szkolnego zaplanowano w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych.
— Uroczystość rozpocznie pokaz musztry w wykonaniu uczniów klas mundurowych, następnie odbędzie się część oficjalna, uroczystość zakończy ślubowanie uczniów klas pierwszych — informuje Rafał Maliszewski z biura prezydenta Elbląga.
Wcześniej, o godz. 11 w katedrze pw. Świętego Mikołaja, odbędzie się msza św. w intencji elbląskich uczniów i nauczycieli.

Policja apeluje - zachowaj ostrożność
Początek roku szkolnego to również gorący czas dla policji. Dzisiaj rozpocznie się akcja "Bezpieczna droga do szkoły".
— Policjantów będzie można spotkać na przejściach dla pieszych w okolicach szkół podstawowych — wyjaśnia Jakub Sawicki z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. — Zdyscyplinują kierowców i pomogą najmłodszym bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni.
Funkcjonariusze chcą przypomnieć kierowcom, że przy szkołach powinni zachowywać wyjątkową ostrożność. W tych miejscach możemy więc spodziewać się również pomiarów prędkości.

Policjanci planują również edukację dzieci i młodzieży. Przez cały rok szkolny w elbląskich szkołach będą się odbywały zajęcia, podczas których uczniowie dowiedzą się nie tylko, jak bezpiecznie zachowywać się w ruchu drogowym.
— Ponadto funkcjonariusze ruchu drogowego przeprowadzą kontrole pojazdów przewożących dzieci i młodzież do szkół, czyli stan trzeźwości kierujących i opiekunów dzieci, stan techniczny, wyposażenie i oznakowanie pojazdów — dodaje Sawicki. — Szczególnie w pierwszych dniach roku szkolnego o bezpieczeństwo swoich dzieci powinni zatroszczyć się przede wszystkim rodzice, upominając swoje pociechy by zachowały ostrożność podczas przechodzenia przez jezdnię. naj

Źródło: Dziennik Elbląski