Sobota, 23 października 2021. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Norwegowie chcą zacieśniać współpracę z Elblągiem

2014-09-01 12:00:44 (ost. akt: 2014-09-01 11:50:01)

Autor zdjęcia: arch. UM w Elblągu

Podczas drugiego dnia tegorocznej edycji Święta Chleba prezydent Elbląga Jerzy Wilk oraz wiceprezydenci Marek Pruszak i Janusz Hajdukowski spotkali się z delegacjami naszych miast partnerskich.

Przedstawiciele wszystkich miast dziękowali władzom miasta za bardzo ciepłe przyjęcie i zachwyceni byli wysokim poziomem artystycznym Święta Chleba i jakością oferowanych oraz naszą elbląską starówką. Nasi partnerzy deklarowali ponadto współpracę także na szczeblu gospodarczym.

Tego samego dnia wiceprezydent Janusz Hajdukowski udał się z delegacją ze Stavanger (Norwegia) do Elbląskiego Parku Technologicznego oraz do nowej hali produkcyjnej firmy Acoustics, która posiada kapitał polsko-norweski. Delegacja odwiedziła także elbląskie hospicjum. Z kolei wieczorem wiceprezydent Marek Pruszak oraz wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Małgorzata Adamowicz spotkali się z delegacją na spotkaniu podsumowującym, które odbyło się w Ratuszu Staromiejskim.

— Cieszę się, że mogę się z Państwem spotkać ponownie. Miałem przyjemność rozmawiać z Panią Bjørg Tysdal Moe i cieszę się z chęci współpracy, jakie wyraziła Pani burmistrz. To dla nas bardzo cenna deklaracja — mówił wiceprezydent Marek Pruszak. Chciałbym jeszcze raz podziękować za wiele ciekawych pomysłów i deklarację wielopłaszczyznowej współpracy. Dla elblążan przywrócenie kontaktów z Norwegią jest bardzo ważne, a zaczęło się w latach 80 ub. wieku od życzliwej pomocy jaką otrzymaliśmy od mieszkańców Stavanger.

— Kiedy podjęliśmy decyzję o przyjeździe tutaj nie wiedzieliśmy że będą obecni przedstawiciele innych miast, możliwość spotkania z innymi delegacjami była dla nas bardzo przyjemna i interesująca - wskazywała Bjørg Tysdal Moe. — Obecnie trzeba mocno pracować nad zrozumieniem sytuacji w naszych krajach i pracować nad demokracją. Jeżeli pracujemy z miastami partnerskimi to zawsze mamy wspólne projekty. Jestem pewna, że w Elblągu powstanie jeszcze kilka firm polsko-norweskich. Dołożę wszelkich starań by nasza współpraca zacieśniała się. Pierwszym krokiem jest zaproszenie firmy Acoustics na nasze targi, gdzie będą wystawiać swoje stoisko. Będziemy także współpracować z tą firmą. Jesteśmy otwarci na szerszą współpracę z elbląskimi przedsiębiorstwami i władzami miasta — podsumowała Moe Tysdal Bjørg zastępca burmistrza Stavanger.

Inicjatorem wizyty był Ryszard Kalinowski współtwórca elbląskiej "Solidarności"

— 16 listopada zostałem przewodniczącym Wydziału do Spraw Emigracji, od razu pomyślałem, że trzeba podtrzymać starą tradycję, kiedy to nasze miasto, nasza społeczność pomagała elblążanom. Nigdy nie było jednak kontaktu z władzą polityczną. Będziemy czynić wszelkie działania by ta współpraca się rozwinęła, jestem pewien, że po tej wizycie zrobi się dobry marketing dla Waszego miasta i nawiążemy współpracę na wszelkich możliwych płaszczyznach — mówił Ryszard Kalinowski pełniący funkcję przewodniczącego Innvanderrådet - Wydziału do spraw emigracji.

Piękna starówka i doskonała opieka paliatywna hospicyjna
— Ogromne wrażenie zrobiła na nas wizyta w Elbląskim Parku Technologicznym. Firmy tam działające są bardzo dobrze rozwinięte i wykorzystują najnowsze technologie - mówiła Grethe Eriksen — członkini Innvanderrådet.

– Największe wrażenie zrobiło na mnie wizyta w hospicjum, sposób opieki i organizacja jest godna podziwu. Ponadto sposób odbudowy starego miasta zrobił na mnie ogromne wrażenie. Cała wizyta jest pozytywna. Ludzie są przyjaźni , a atmosfera panująca podczas Święta Chleba jest fantastyczna - wskazywał Nasir Daswandi Iftikar - wiceprzewodniczący Innvanderrådet.
Monika Borzdyńska, UM w Elblągu


Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB