Gdy napotkasz w lesie szare, ścięte rożki - nie dotykaj ich

Niebawem rozpocznie się akcja szczepienia lisów

Niebawem rozpocznie się akcja szczepienia lisów

Autor zdjęcia: Anna Dawid


Od 16 do 21 września na całym obszarze województwa warmińsko–mazurskiego prowadzona będzie jesienna akcja szczepień lisów przeciwko wściekliźnie. Jak co roku, z samolotu zostaną zrzucone tzw. immunoprzynęty: szare, ścięte stożki z zatopionymi w nich plastikowymi pojemnikami z płynną szczepionką.

— Pod żadnym pozorem nie wolno ich dotykać i niszczyć. Osoby, które jednak będą miały z nią styczność, szczególnie w przypadku dostania się szczepionki na uszkodzoną skórę, do oczu, jamy ustnej, czy nosa, powinny te miejsca dokładnie przemyć wodą z mydłem i następnie zgłosić się do lekarza. O powyższych zasadach rodzice powinni powiedzieć swoim dzieciom — apeluje wojewódzki lekarz weterynarii.


W okresie zrzutu oraz trzy tygodnie po ich zakończeniu właściciele domowych czworonogów, mieszkający w sąsiedztwie terenów leśnych powinni trzymać swoje psy na uwięzi, a koty w zamknięciu, tak by nie mogły się w nocy wymknąć z domów. W przypadku kontaktu zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić ten fakt lekarzowi weterynarii.

Wojewódzki lekarz weterynarii apeluje też o zachowywanie ciszy w lesie, niepłoszenie zwierząt i ograniczenie w czasie zrzutu szczepionek zbiorowych polowań.


Cyklicznie powtarzane akcje szczepienia lisów przyniosły już pożądane efekty.

— Ostatnie ognisko wścieklizny odnotowaliśmy na naszym terenie w 2010 roku. I jego źródłem nie był lis, a nietoperz — przypomina Jerzy Koronowski, powiatowy lekarz weterynarii w Elblągu. — Co roku, z odstrzelonych przez myśliwych lisów pobieramy sto próbek. Przez ostatnie lata nie mieliśmy żadnych niepokojących wyników ich badań.
gog

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ... #1502425 | 31.135.*.* 8 paź 2014 09:26

    ale wytłumaczyli, mogliście dać fotkę rożka, bo tak na wyobraźnię, to artykuł bez sensu

    odpowiedz na ten komentarz