Wtorek, 9 sierpnia 2022. imieniny: Klary, Romana, Rozyny

Eksponaty w twoim komputerze. Wirtualna wycieczka dla każdego

2014-09-15 18:20:45 (ost. akt: 2014-09-15 17:23:01)

Autor zdjęcia: nadesłane/CSE Światowid


Obiektów muzealnych nie można dotykać, można tylko na nie patrzeć. Teraz także na komputerze. Czy wiesz, że na stronie cyfrowewm.pl znajdziesz pierwszą na Warmii i Mazurach wirtualną kolekcję historycznych przedmiotów i warmińskich kapliczek?

W Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu działa Regionalna Pracownia Digitalizacji, która jako pierwsza w województwie dygitalizuje w technice 3D. Teraz kultura dla każdego jest na wyciągnięcie ręki, bo w pracowni cyfrowane są eksponaty muzealne, które potem można oglądać na stronie cyfrowewm.pl.
Materiały pozwalają także na prowadzenie lekcji edukacyjnych  e-learningu w utworzonej Pracowni Edukacji Regionalnej. Dzięki digitalizacji 3D można odbyć wirtualny spacer poprzez muzea, a także zobaczyć wybrane z nich w przybliżeniu, z każdej strony.

Zwiększenie dostępności zbiorów, upowszechnianie wiedzy dotyczącej dziedzictwa kulturowego służyć ma także muzeom z  Warmii i Mazur – ma pomóc im wrócić do świadomości, przede wszystkim młodych ludzi. 
Eksponaty, które można oglądać na stronie cyfrowewm.pl pochodzą z: Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu.


Cyfrowewm.pl to strona internetowa, która w ubiegłym roku powstała dzięki projektowi "Cyfrowe Warmia i Mazury" dofinansowanego ze środków Europejskiego Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.