Igor Janik wśród najlepszych szachistów na świecie

2014-10-01 14:20:00(ost. akt: 2014-10-01 14:42:36)

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

W Durbanie (Republika Południowej Afryki) w dniach 18-30 września odbywały się mistrzostwa świata juniorów w szachach klasycznych. Wystartowało blisko 1000 zawodników i zawodniczek w sześciu kategoriach wiekowych od 8 do 18 lat z 88 krajów. W mistrzowskich zmaganiach udział wzięło także 15 reprezentantów Polski w tym dwoje elblążan Lidia Czarnecka (lat 10) oraz Igor Janik (14).
Sukces w mistrzostwach świata odniósł elbląski szachista Igor Janik (KSz Start). Prowadzony przez trenera arcymistrza Roberta Kempińskiego zawodnik w kategorii chłopców do lat 14 w którym rywalizowało 103 szachistów, wywalczył doskonałe 9 miejsce, zdobywając w 11 rundach - 7,5 pkt, tyle samo co szósty w kwalifikacji Haik Maritrosyan (Armenia).

Przed mistrzowskimi zmaganiami trener Igora nie ukrywał, że jego zawodnik jest dobrze przygotowany
pod każdym względem. Już na półmetku Janik znajdował się w czołowej "dwudziestce" zajmując 17 lokatę, a przed ostatnią niedzielną grą przesunął się na 14 pozycję. W doskonałej kondycji fizycznej jak i psychicznej w ostatnim dniu mistrzostw po 32 posunięciach, pokonał mistrza Włoch Luca Marconiego i w ten sposób wskoczył do dziesiątki najlepszych zawodników świata w tej kategorii wiekowej, zajmując ostatecznie 9 miejsce.
Mistrzem świata w tej kategorii został Liu Yan (Chiny) - 9,5 pkt wyprzedzając Amina Tatabaci (Iran) i Michnea Costochi (Rumunia) - obaj po 8,5 pkt

W kategorii do lat 10 po raz drugi w mistrzostwach świata startowała elblążanka Lidia Czarnecka. Na poprzednich zmaganiach w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zajęła odległą 71 pozycję, a teraz w gronie 68 zawodniczek wywalczyła pod okiem trenera Mariusza Ściwiarskiego z dorobkiem 6,5 pkt - 23 miejsce, co należy uznać za bardzo dobry wynik. W rywalizacji tej zwyciężyła Desmukh Divya (Indie) - 10 pkt przed Bibissarą Assabayewą (Kazachstan) - 10 pkt oraz Mostahare Asadi (Iran) - 8 pkt.