Short-trackowcy ścigają się na lodowisku Helena

2014-10-03 12:03:15(ost. akt: 2014-10-03 11:30:52)
Zawody na elbląskim lodowisku potrwają do niedzieli

Zawody na elbląskim lodowisku potrwają do niedzieli

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Od piątku do niedzieli (3-5.10) na lodowisku Helena rozgrywane są zawody Danubia Series i Puchar Europy w short-tracku. Swój udział w imprezie zapowiedzieli najlepsi zawodnicy z 11 państw specjalizujący się w jeździe na krótkim torze.
Coraz większymi krokami zbliża się sezon sportów zimowych, czego najlepszym przykładem jest impreza organizowana w najbliższy weekend na elbląskim lodowisku Helena. To właśnie zawodnicy specjalizujący się w jeździe na krótkim torze jako pierwsi w nowym sezonie przetestują elbląskie lodowisko. Obiekt ma być od 13 października dostępny dla wszystkich chętnych.

— Na naszym lodowisku zobaczymy czołówkę zawodników ze wschodniej Europy, a w tym gronie także łyżwiarzy z Elbląga — mówi Ireneusz Borowiecki, trener łyżwiarzy Orła Elbląg. — Jako gospodarze wystawimy w zawodach niemal wszystkich swoich zawodników. Dla niektórych, zwłaszcza tych mniej doświadczonych, będzie to dobre przetarcie. Liczę mocno na dwójkę naszych młodzików Krystiana Griszkę oraz Kamilę Stormowską, która otrzymała powołanie do kadry narodowej.

Inauguracyjne zawody short-trackowe w tym roku będą wyjątkowe. Zawodnicy, oprócz startów w Danubia Series, po raz pierwszy w historii europejskiego short-tracku rywalizować będą także w Pucharze Europy. To impreza, która dopiero raczkuje, jednak władze polskiego łyżwiarstwa nie mają wątpliwości, iż są to zawody, które niebawem osiągną wysoką rangę.

— Staramy się organizować imprezy w różnych miejscach i środowiskach, tak by docierać z łyżwiarstwem do jak najszerszej liczby odbiorców — twierdzi Kazimierz Kowalczyk, prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego. — A Elbląg wraz z klubem Orzeł jest miejscem, gdzie takie imprezy potrafi się organizować, gdzie atmosfera jest przyjazna dla zawodników. Na pewno nie zabraknie walki i emocji. Przy okazji chciałbym podziękować władzom miasta, które mocno wspierają nasze działania. Podczas jednej z rozmów z prezydentem Jerzym Wilkiem usłyszałem, że miasto jest dumne, jeśli może organizować takie imprezy sportowe. Słowa uznania należą się także dyrekcji i całej załodze MOSiR-u, którzy niejednokrotnie udowodnili, że potrafią przygotować imprezy na najwyższym poziomie.


Udział w imprezie zapowiedzieli łyżwiarze z 11 państw. Do Elbląga przyjadą zawodnicy z: Austrii, Czech, Słowacji, Ukrainy, Rosji, Węgier, Bułgarii, Rumunii, Szwecji, Łotwy oraz z polskich klubów. Łyżwiarze będą rywalizować w kliku kategoriach wiekowych.
— W ciągu trzech dni rozegranych będzie ponad trzysta biegów na dystansach 1500 m, 1000 m 777 m, 500 m, 333 m i 222 m — informuje Roman Surowiec z Orła. — Na tym ostatnim dystansie ścigali się będą najmłodsi adepci łyżwiarstwa szybkiego, specjalizujący się w jeździe na krótkim torze. Na lodowisko zapraszamy całe rodziny, sportowych emocji na pewno nie zabraknie, a my będziemy mogli oklaskiwać najlepszych zawodników z Polski i zagranicy.