Uczniowie SP 19 w Bażantarni ze Strażą Graniczną i Nadleśnictwem

2014-10-05 08:57:10(ost. akt: 2014-10-05 09:02:16)

Autor zdjęcia: Sp nr 19 w Elblągu

Uczniowie klas V i VI Szkoły Podstawowej Nr 19 uczestniczyli na przełomie września i października w autorskim projekcie Straży Granicznej „Orientuj się”. Odbywa się on w ramach programu „Bezpieczny Elbląg”. Głównym konsultantem projektu jest Nadleśnictwo Elbląg.
Zajęcia odbywały się w dwóch częściach. Pierwszy etap- teoretyczny uczniowie odbyli wraz ze swymi wychowawcami w szkole. St. chor. Lidia Osik ze Straży Granicznej oraz przedstawicielka Nadleśnictwa Elbląg w ciekawy sposób, przy pomocy prezentacji multimedialnej, przedstawiły dzieciom w jaki sposób przygotować się do bezpiecznej wyprawy do lasu. Uczniowie wspólnie decydowali co jest niezbędne w ekwipunku na taką wyprawę, co można ze sobą wziąć, a czego nie należy zabierać. Dowiedzieli się w jaki sposób bezpiecznie wędrować po lesie, jak rozpoznawać kierunki świata, jak się w lesie zachowywać i wreszcie co zrobić kiedy stanie się najgorsze i pomimo ostrożności zgubimy się w lesie. Uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w tych zajęciach i z zaciekawieniem chłonęli nowe wiadomości.

Po teoretycznym przygotowaniu przyszedł czas na praktykę. Poszczególne klasy wraz z wychowawcami i opiekunami wyruszyły na spotkanie z przyrodą w Bażantarni. Zaopatrzeni w mapy, kompasy i ulotki wyruszyliśmy w trasę. W lesie nauczyliśmy się wykorzystywać w praktyce wiedzę zdobytą podczas zajęć w szkole. Każdy miał możliwość odczytania punktów na mapie, wykonania kompasu z liścia i igły, odczytania kierunków świata ze słupków oddziałowych a także sprawdzenia po której stronie rośnie mech na drzewie, w jakim kierunku rosną jego konary. Pani chorąży pokazała dzieciakom możliwe zagrożenia jakie mogą spotkać ich w lesie oraz sposoby wybrnięcia z nich.

Na koniec wyprawy czekała nas miła niespodzianka- ognisko z kiełbaskami. Bardzo dziękujemy Pani Chorąży Lidii Osik za przydatną wiedzę, którą przekazała nam w sposób profesjonalny i z poczuciem humoru. Nie możemy się doczekać kolejnych spacerów po Bażantarni.
Agnieszka Brocka z SP19


Źródło: Artykuł internauty

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. uczeń #1500328 | 93.105.*.* 5 paź 2014 16:23

    Kiełbaski sponsorowali sobie sami uczniowie gdyż kilka dni wcześniej zostali powiadomieni o wycieczce do Bażantarni i o tym, że będzie tam ognisko, a kto chce zjeść kiełbaskę pieczoną na ognisku ten musi sobie ją kupić i zabrać ze sobą.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. musztarda #1500322 | 93.105.*.* 5 paź 2014 16:16

    "Na koniec wyprawy czekała nas miła niespodzianka- ognisko z kiełbaskami." A kiełbaski kto sponsorował, Nadleśnictwo Elbląg czy Straż Graniczna ? :-D

    odpowiedz na ten komentarz