Czwartek, 2 lutego 2023. imieniny: Kornela, Marii, Mirosławy

Napisali do nas. Kryptonim Pasłęka 14

2014-10-14 14:13:57 (ost. akt: 2014-10-14 14:23:20)

Autor zdjęcia: arch. 16 PDZ

14 października o godz.9.00 rozpoczęła się „Pasłęka 14”. Pod tym kryptonimem kryją się warsztaty reagowania kryzysowego, które przeprowadzono w Dowództwie 16 PDZ.

Tematem warsztatów było „Współdziałanie Grupy Operacyjnej 16 Dywizji z elementami układu pozamilitarnego w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej”. Udział w warsztatach wzięła obsada Grupy Operacyjnej (GO) 16 DZ, przedstawiciele Powiatowego i Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Elblągu a także przedstawiciele elbląskiej Komendy Miejskiej Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej.

Główne cele, jakie założyli sobie organizatorzy, to doskonalenie obsady GO 16 PDZ w zakresie realizacji procesu planowania wydzielenia sił i środków w czasie zagrożenia powodziowego, zgrywanie współdziałania Dowództwa Dywizji z elementami układu pozamilitarnego w ramach systemu zarządzania kryzysowego oraz sprawdzenie obsady GO podczas praktycznej realizacji odprawy przekazania zmiany. Głowna część warsztatów, to wykłady dotyczące podstaw prawnych użycia pododdziałów i oddziałów SZ RP w sytuacjach kryzysowych, rola i zadania oraz siły i środki 16 PDZ, widzialne do działania w sytuacjach kryzysowych.

Nasi goście zaprezentowali m.in. strukturę organizacyjną powiatowego, jak i Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, katalog zagrożeń powiatu i miasta Elbląg, sposób kierowania akcją kryzysową i sposób współdziałania z wydzielonymi siłami i środkami 16 PDZ.

Przedstawiciele elbląskiej Policji i Straży Pożarnej przedstawili zadania oraz siły i środki, wydzielane przez poszczególne służby w zakresie reagowania kryzysowego. W drugiej części warsztatów odbyła się praktyczna odprawa – przekazanie zmiany Grupy Operacyjnej Dowództwa 16 PDZ. Dzisiejsze spotkanie zakończyło posumowanie, wnioski, oceny i zalecenia do realizacji w czasie kolejnych szkoleń, warsztatów, sympozjów i konferencji ale przede wszystkim do praktycznego działania wszystkich służb w sytuacji kryzysowej na terenie naszego miasta i powiatu.
Zbigniew Tuszyński, 16 PDZ

Źródło: Artykuł internauty