Poniedziałek, 29 maja 2023. imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji

Wygrał konkurs, kontraktu nie podpisał. Dlaczego Ryszard Białkowski nie objął kadry Polski?

2014-10-22 11:10:00 (ost. akt: 2014-10-22 11:14:35)

Ryszard Białkowski na co dzień jest trenerem wrotkarzy w Uczniowskim Klubie Sportowym Viking Elbląg

Ryszard Białkowski na co dzień jest trenerem wrotkarzy w Uczniowskim Klubie Sportowym Viking Elbląg

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Trzy miesiące temu wygrał konkurs na trenera reprezentacji Polski w short-tracku. Elblążanin Ryszard Białkowski zrezygnował jednak z podpisania kontraktu z Polskim Związkiem Łyżwiarstwa Szybkiego.

— Jak przebiegał konkurs na stanowisko trenera reprezentacji Polski w short-tracku?
— Do konkursu, oprócz mnie, stanęła jeszcze jedna osoba z silnego ośrodka short tracku w Opolu, Anna Łukanowa-Jakubowska. Każdy z nas przedstawił plan pracy na najbliższe cztery lata, włącznie do olimpiady zimowej w Korei Południowej w 2018 r. Po kilku godzinach przesłuchiwań, wybór padł na mnie i w ten sposób zostałem wybrany na trenera kadry narodowej.
— Długo jednak Pan z kadrą nie popracował. Zaledwie trzy miesiące i powiedział pan dziękuję.
— Swoją decyzję uzasadniam tym, że na pierwszym spotkaniu w Sanoku, po rozmowach z przedstawicielami wszystkich ośrodków short-tracku w kraju, nie uzyskałem aprobaty na wszystkie proponowane przeze mnie zmiany w systemie i strukturze szkolenia centralnego. W moim przekonaniu te zmiany pozwoliłyby na podniesienie poziomu sportowego czołowych zawodników. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele klubu z: Białegostoku, Elbląga, Olsztyna, Sanoka, Gdańska, Opola, Torunia i Domaniewic. Na nie byli przedstawiciele tych trzech pierwszych.
— Na czym miały polegać zmiany?
— Zależało mi też na tym, żeby rozwijały się również inne ośrodki, zwłaszcza pod kątem szkolenia młodzieży z myślą o kolejnych zimowych igrzyskach. Chciałem też powołać sztab szkoleniowców do współpracy. Wszystko spełzło na niczym. Przedstawiciele Juvenii Białystok, W-MKS Olsztyn oraz Orła Elbląg wszystko torpedowali. Dlatego, pomimo wielu próśb przedstawicieli pozostałych klubów, moja decyzja jest ostateczna.
— Sezon rozpoczął się na dobre, a kadra została bez trenera.
— Z tego co mi wiadomo, obowiązki trenera kadry będzie pełniła Anna Łukanowa-Jakubowska. Tak ma być dopóki nie zostanie przeprowadzony nowy konkurs na trenera kadry. A ten odbędzie się po zakończeniu sezonu 2014/15.