środa, 6 lipca 2022. imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji

Odznaczenia, wyróżnienia i ciepłe słowa. Święto ludzi kultury

2014-10-22 19:33:00 (ost. akt: 2014-10-22 19:43:33)
Wśród osób uhonorowanych odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” była między innymi Teresa Suchodolska, aktorka elbląskiego teatru. Odznaczenie wręcza wiceminister Piotr Żuchowski

Wśród osób uhonorowanych odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” była między innymi Teresa Suchodolska, aktorka elbląskiego teatru. Odznaczenie wręcza wiceminister Piotr Żuchowski

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

O ile sercem, krwiobiegiem miasta jest gospodarka, o tyle jego płucami są ludzie i instytucje kultury — mówił Piotr Żuchowski, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, podczas wojewódzkiej inauguracji roku kulturalnego, która odbyła się w środę (22.10) w Elblągu.

Wojewódzka inauguracja roku kulturalnego, która odbyła się w Teatrze im. A. Sewruka, była okazją do uhonorowania ludzi szczególnie zasłużonych dla kultury na Warmii i Mazurach. Najwyższe odznaczenie, Srebrny Krzyż Zasługi nadany przez prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego, odebrał dyrektor Biblioteki Elbląskiej Jacek Nowiński.
— Chciałbym podziękować wszystkim tym, z którymi miałem honor i przyjemność pracować. Jako człowiek leniwy bez was nie zrobiłbym nic, a mamy tyle planów — powiedział ze sceny.

Inauguracja roku kulturalnego była także okazją do wręczenia wyróżnień i nagród przyznanych przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz samorząd województwa warmińsko-mazurskiego. Nie zapomniano także o firmach i ludziach, którzy finansowo wspierają kulturę. Ogłoszono także nazwisko laureata Warmińsko-Mazurskiej Nagrody Humanistycznej im. Wojciecha Kętrzyńskiego. Kapituła przyznała ją profesorowi Hubertowi Orłowskiemu z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

O tym, jak ważni dla życia miast są ludzie i instytucje kultury mówił Piotr Żuchowski, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.
— Miasto trwające przez wieki to są przede wszystkim ludzie — powiedział m.in. — O ile krwiobiegiem miasta, tym pulsowaniem, sercem, jest zawsze gospodarka, o tyle płucami miasta, tym oddechem, czymś wyjątkowym, są mieszkańcy. Żeby miasto oddychało niezbędne są instytucje kultury, potrzebni są ich dyrektorzy, pracownicy, ludzie, którzy oddają z wielką pasją i misją całe swoje życie tym instytucjom. To wy jesteście oddechem tego miasta — mówił do zebranych.
AKT