Wtorek, 9 sierpnia 2022. imieniny: Klary, Romana, Rozyny

W kolejce po zdrowie postoimy nawet rok

Autor zdjęcia: Ryszard BielKilka miesięcy, rok — nawet tyle czasami czeka się w Elblągu na refundowaną wizytę u lekarzy specjalistów. Pacjenci się denerwują, a Narodowy Fundusz Zdrowia tłumaczy.

Rejestrując się dzisiaj w poradni okulistycznej przy ul. 1 Maja czy ul. Komeńskiego na spotkanie z lekarzem poczekamy do sierpnia, nawet października 2015 r. Powyżej roku poczekamy na refundowaną wizytę w poradniach ortodontycznych m.in. przy ul. Studziennej i Grunwaldzkiej. To te najdobitniejsze przykłady. Normą jest kilkumiesięczne oczekiwanie. Skąd takie kolejki?

Za mało specjalistów
— Przyczyn jest wiele. I nie dotyczą one wyłącznie Elbląga, ale całego województwa. W naszym regionie borykamy się z brakiem specjalistów w wielu dziedzinach, co przekłada się na utrudniony dostęp pacjentów do poradni specjalistycznych. Brakuje między innymi hepatologów, endokrynologów, chirurgów naczyniowych i nefrologów — wylicza Magdalena Mill, rzecznik warmińsko-mazurskiego NFZ. — Drugim, bardzo ważnym powodem jest rejestrowanie się pacjentów do kilku poradni jednocześnie. W ten sposób tworzone są sztuczne kolejki, bo pacjenci nie informują o rezygnacji z wizyty. Lekarze alarmują, że na wizyty nie zgłasza się 1/3 pacjentów z list oczekujących.

Często zdarza się, jak dodaje rzeczniczka NFZ, że pacjenci, którzy trafiają pod opiekę specjalisty są leczeni w poradni przez długi czas, pomimo iż w wielu przypadkach kwalifikują się do przekierowania do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej przy pomocy tzw. listu konsultacyjnego. Nie ma przeciwwskazań, żeby lekarz rodzinny ordynował leki zalecone przez specjalistę.

Więcej, ale nadal za mało
Trudno jednak założyć, że kolejki to winna tylko samych pacjentów i braku specjalistów. Przecież do tych ostatnich najczęściej bez problemu możemy się dostać, jeśli tylko wybierzemy wizytę prywatną zamiast tej refundowanej. Powraca więc problem pieniędzy. Od lat mówi się o tym, że limity świadczeń są po prostu za małe. Na ten rok NFZ rozdysponował 29,7 miliona złotych pomiędzy 109 przychodni specjalistycznych w Elblągu i powiecie elbląskim. To o ponad milion złotych więcej niż w roku ubiegłym, ale nadal za mało. Już w tej chwili poradnie przekroczyły kontrakty o ponad 2 mln.
Czy w ogóle mamy szansę na wcześniejsze dostanie się do specjalisty?

— Kolejki oczekujących różnią się znacząco w poszczególnych placówkach medycznych — mówi Magda Mill. — Często pacjenci nie wiedzą, że w tym samym mieście jest inna poradnia z tego samego zakresu, w której czas oczekiwania jest krótszy. Przykładem może być wspomniany okulista. W tych dwóch poradniach rzeczywiście czeka się długo, ale już poradnia Twoje Zdrowie zapisuje pacjentów na luty 2015 r., Poradnia Zawada ma wolne terminy już w listopadzie, w Poradni Okulistycznej Konsultacyjnej w szpitalu przy ul. Królewieckiej wizyty u lekarza konsultanta odbywają się na bieżąco. 


Pracownicy NFZ, jak zapewnia rzeczniczka, służą pomocą pacjentom, którzy chcą znaleźć poradnię z krótszymi terminami. Warto więc zadzwonić pod numer 89 678 74 14 czy 89 539 97 93.
naj

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. . #1521378 | 83.25.*.* 26 paź 2014 10:26

  A Jak to czytam chce mi się żygać co za bzdury niech rzeczniczka idzie i zobaczy jaj łatwo dostać się do okulisty na komenskiego na bierząco przyjmują chyba ją a twoje zdrowie ma lekarza co tylko komputer w lapie trzyma i stawia diagnoze przyklad corka niwidzi na jedno oko iniebedzie widziała zawód musi wybrać taki zeby nie na wysokosci prawojazdy niezrobi ja tu nic niezrobie pajac cholerny wystarczyły odpowiednie okulary i jest dobrze a ten nfz to bombe odsadzic siedza tam i darmo kupe kasy biora co powinno isć na pacjentów a ten co pisze ze dwa tysiace powinno się płacić zus to nastepny baran chyba z nfz albo zus pozdrawiam oczekujacych w kolejkach

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. olo #1521005 | 83.8.*.* 25 paź 2014 21:55

  tak się robi biznes w PL, po co płacić całe życie ZUS jak nic się z tego nie ma, traktują człowieka jak g........

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. eWA #1520569 | 109.241.*.* 25 paź 2014 14:11

  SRAŁY MUCHY BĘDZIE WIOSNA ..............

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. j. #1520520 | 83.20.*.* 25 paź 2014 13:26

  Olsztyn - do kardiologa od lipca termin połowa listopada, czyli 4 miesiące. Mogę nie doczekać...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 5. Elbląg miastem gdzie odbiera sie #1520420 | 78.30.*.* 25 paź 2014 11:40

  ubezpieczenie wzus.

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (11)