środa, 25 maja 2022. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Policja apeluje i ostrzega: bądźmy czujni na cmentarzu

2014-10-31 14:13:39 (ost. akt: 2014-10-31 13:15:44)
Cmentarz Agrykola w Elblągu

Cmentarz Agrykola w Elblągu

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Dzień Wszystkich Świętych to dla większości czas zadumy i porządkowania grobów bliskich. Niestety, są i tacy, dla których to czas „żniw". Pozostawiona na chwilę bez nadzoru torebka, saszetka czy telefon to dla złodzieja łatwy łup.

Ostatnie chwile przed Dniem Wszystkich Świętych to czas poświęcony tym, którzy odeszli. Niestety są i tacy, którzy ten czas i nasze roztargnienie wykorzystują jako okazję do kradzieży. Widok pozostawionych bez nadzoru torebek i odzieży, nie jest niestety rzadkością. Złodzieje obserwują osobę sprzątającą i dla niego taka sytuacja jest zaproszeniem do kradzieży.

Policjanci apelują o czujność i rozwagę! Radzą, by dokumenty, pieniądze, klucze od mieszkania czy samochodu trzymać w wewnętrznych kieszeniach ubrań – tak, by mieć je cały czas przy sobie. Oczywistym powinno być także, że idąc na cmentarz nie zabieramy z domu większej ilości gotówki, niż nam będzie potrzebne. Noszenie pieniędzy „na zapas" może skutkować większymi stratami w przypadku kradzieży.

Należy również pamiętać, żeby nie pozostawiać cennych przedmiotów w samochodach zaparkowanych na przyległych do cmentarzy parkingach. Na siedzeniach i w bagażniku nie powinno być nic, co przyciągnęłoby wzrok przestępców.

Drugi apel dotyczy zachowania się w momencie kradzieży, jeśli już do niej dojdzie. Nie należy biec za złodziejem. W takiej sytuacji należy krzyczeć, wołać o pomoc spotkanych ludzi, zwracać na siebie uwagę. Należy być ostrożnym przy podejmowaniu decyzji o pościgu, bo może się stać jeszcze większa krzywda.

Z uwagi na to, że na cmentarzach częściej przebywają osoby starsze, należy przekazywać swoim rodzicom ostrzeżenia i informacje, które prezentujemy powyżej, gdyż często nie śledzą oni wiadomości zamieszczanych w internecie, nie zawsze czytają lokalna prasę. Zadbajmy więc o bezpieczeństwo swoich bliskich, rozmawiając z nimi o czyhających na nich zagrożeniach.
asp. Katarzyna Trochimczuk, zespół prasowy KMP w Elblągu

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB