Zbadaj piersi w mammobusie

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Do Pasłęka i Gronowa Elbląskiego zawita mammobus. Panie w wieku od 50 do 69 lat będą mogły wykonać w nim badanie profilaktyczne piersi - mammografię.
W dniach od 26 do 28 listopada mammografię będzie można wykonać w Pasłęku (przy Ośrodku Kultury. pl. św. Wojciecha 5) i 29 listopada - w Gronowie Elbląskim (przy Urzędzie Gminy). Organizatorzy proszą o wcześniejszą telefoniczną rejestrację pod numerem 58 666 24 44. Od poniedziałku do piątku można się rejestrować w godzinach od 8 do 20, a w soboty i niedziele - od 9 do 18. 
Informacje o badaniach dostępne są na stronie internetowej: www.mammo.pl.

Mimo, iż badanie mammograficzne (prześwietlenie piersi) to najskuteczniejsza metoda wykrywania wczesnych objawów raka piersi, wciąż mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Programem objęte są kobiety w wieku od 50 do 69 lat.


Lekarze podkreślają: choroba wykryta we wczesnym etapie jest uleczalna. Mammografia pozwala na wykrycie guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi w bardzo wczesnej fazie rozwoju – nawet wtedy, kiedy nie są one jeszcze wyczuwalne przez kobietę lub lekarza.
gog

Źródło: Dziennik Elbląski