Bezpłatna kolonoskopia w szpitalu wojewódzkim

2014-11-27 15:00:00(ost. akt: 2014-11-27 14:29:30)

Autor zdjęcia: arch. WSzZ w Elblągu


Do naszych skrzynek trafiają właśnie imienne zaproszenia na bezpłatną kolonoskopię. Ich odbiorcy mogą wykonać takie badanie w szpitalu wojewódzkim w Elblągu. Wykrycie i usunięcie we wczesnym stadium zmian w jelicie grubym może zapobiec rozwojowi raka.
Rak jelita grubego to jeden z dwóch najczęściej występujących w naszym kraju nowotworów złośliwych. Każdego roku lekarze diagnozują ponad 14 tysięcy nowych zachorowań. Co roku umiera na niego ponad 8 tysięcy Polaków. 

— Choroba jest tym bardziej groźna, że rozwija się powoli, często przez kilkanaście lat, nie dając początkowo żadnych wyraźnych objawów — przypomina Anna Kowalska, rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.


Zmiany nowotworowe powstają w wyniku zezłośliwienia zmian łagodnych (polipów - gruczolaków). Wykrycie i usunięcie ich we wczesnym stadium, podczas kolonoskopii właśnie, może więc zapobiec rozwojowi raka. 

— Warto też pamiętać, że nowotwór wykryty we wczesnym stadium, niemal zawsze jest uleczalny. Odpowiednio wcześnie rozpoczęte leczenie przebiega też łatwiej i jest bardziej skuteczne — podkreśla rzeczniczka.

Kolonoskopia to badanie endoskopowe wykonywane za pomocą miękkiej, giętkiej rurki (kolonoskopu) wprowadzanej przez odbyt do oczyszczonego jelita grubego i przesuwanej w kierunku jelita cienkiego. Urządzenie wyposażone jest w kamerę przesyłającą obraz wnętrza jelita grubego na monitor. Badanie trwa zwykle 15 do 30 minut. 
Dla większości pacjentów badanie jest bezbolesne, jednak towarzyszyć mu mogą objawy dyskomfortu np. wzdęcie, czy uczucie ucisku. 


Ministerialny program skierowany jest do osób w wieku od 55 do 64 lat. Nie jest to przypadkowy przedział wiekowy.

— Zważywszy, że rak jelita grubego atakuje najczęściej po 65 roku życia, odpowiednio wczesne zdiagnozowanie pacjentów daje możliwość wykrycia u nich potencjalnych zmian nowotworowych. Jak wynika ze statystyk, u co czwartej osoby w tym przedziale wiekowym lekarze wykrywają polipy, czyli łagodne zmiany, mogące przekształcić się w raka. Dlatego warto skorzystać z zaproszenia Ministerstwa Zdrowia. Badania diagnozujące raka jelita grubego wykonywane są w elbląskim szpitalu wojewódzkim niemal na bieżąco — zapewnia Anna Kowalska.Źródło: Dziennik Elbląski