środa, 23 czerwca 2021. Imieniny Albina, Wandy, Zenona

Wyborcza dogrywka - w niedzielę druga tura m.in. w Elblągu i Braniewie

2014-11-28 12:31:00 (ost. akt: 2014-12-01 01:15:29)
Mieszkańcy gminy Gronowo Elbląskie głosowali na wójta

Mieszkańcy gminy Gronowo Elbląskie głosowali na wójta

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Elbląg, Braniewo, Markusy, Rychliki i Godkowo - w tych miastach i gminach naszego regionu w niedzielę odbędzie się druga tura wyborów. Głosowanie rozpocznie się o godz. 7 i potrwa do godz. 21.

Mieszkańcy większości gmin powiatu elbląskiego i powiatu braniewskiego już 16 listopada wybrali nowych włodarzy. Kto więc pójdzie w tę niedzielę do urn? Między innymi mieszkańcy Elbląga, którzy będą wybierali prezydenta miasta - tu w drugiej turze zmierzą się dotychczas rządzący Jerzy Wilk (Prawo i Sprawiedliwość) z Witoldem Wróblewskim (startuje z własnego komitetu wyborczego, jest popierany m.in. przez PSL, PO, SLD). W pierwszej turze lepszy wynik uzyskał Wilk zdobywając 37,25 proc. głosów, a Wróblewski - 31,01 proc.

W niedzielę głosować będą także mieszkańcy Braniewa, którzy będą wybierali burmistrza - tu w drugiej turze zmierzą się dotychczas rządzący Henryk Mroziński i Monika Trzcińska.
Druga tura potrzebna jest także do wyłonienia zwycięzców wyścigów do fotelu wójta w gminach: Rychliki (zmierzą się, w kolejności alfabetycznej: Henryk Kiejdo i Zbigniew Lichuszewski), Markusy (Dorota Wasik i Wacław Wielesik) oraz Godkowo (Andrzej Bondaruk i Janusz Grzywalski).

Lokale wyborcze będą otwarte w godz. 7-21. Głosowanie będzie odbywało się w tych samych miejscach, co w pierwszej turze. Od północy, z piątku na sobotę, aż do czasu zakończenia głosowania będzie obowiązywała cisza wyborcza, co oznacza, że zakazane jest agitowanie na rzecz któregokolwiek z kandydatów.

Druga tura będzie sprawdzianem nie tylko dla kandydatów na włodarzy, ale i dla wyborczego systemu informatycznego. Awaria systemu informatycznego, po pierwszej turze wyborów i długie oczekiwanie na ostateczne wyniki głosowania z 16 listopada spowodowało, że komisje wyborcze wyjątkowo staranie przygotowują się do drugiej tury.
— Tym razem podstawowym systemem dla miejskiej komisji w Elblągu będzie system ręczny — informuje Maciej Cichosz, dyrektor departamentu spraw obywatelskich Urzędu Miejskiego w Elblągu. — Dwa tygodnie temu zawierzyli zapewnieniom PKW, że system działa i zapłacili za to dużą cenę. Wszystkie protokoły będą sporządzane pisemnie, a system będzie jedynie alternatywą. Tak będzie szybciej i pewniej — dodaje.

Na zimne dmucha również Państwowa Komisja Wyborcza. Mimo zapewnień, że platforma wyborcza działa w zasadzie sprawnie, PKW instruuje komisarzy wyborczych gminnych (miejskich) komisji wyborczych i obwodowych, jak powinni zachować się w przypadku problemów z systemem informatycznym. Jeśli te się pojawią, komisje powinny niezwłocznie przejść do sporządzania protokołu z głosowania ręcznie.
naj

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB