Sobota, 23 października 2021. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Zatrucie jeziora Druzno. Czy wyciek zaszkodził także ludziom? Śledczy sprawdzają nowy wątek

2015-02-11 08:20:00 (ost. akt: 2015-02-11 08:44:47)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Trwa śledztwo w sprawie katastrofy ekologicznej na rzece Wąskiej i jeziorze Druzno, do której doszło w połowie maja ubiegłego roku. Śledczy badają nowy wątek, jaki pojawił się w tej sprawie. Chodzi o podejrzenia, że wyciek z pasłęckiej mleczarni mógł zaszkodzić również pracownikom firmy.

Do zatrucia rezerwatu przyrody jeziora Druzno i dopływającej do niego rzeki Wąskiej doszło w połowie maja ubiegłego roku. Skutki były opłakane. Rybacy wyłowili blisko 1,5 tony śniętych ryb. Powiatowy weterynarz bardzo szybko wykluczył iż przyczyną katastrofy ekologicznej były choroby zakaźne.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zainteresował się pasłęcką mleczarnią, która do rzeki Brzezinki, łączącej się z Wąską, odprowadzała oczyszczone ścieki. Jedna z kolejnych kontroli w zakładzie ujawniła, że w przedsiębiorstwie doszło do rozszczelnienia instalacji chłodniczej, a amoniak, który z niej wyciekł, spowodował katastrofę ekologiczną.
WIOŚ nakazał firmie zmodernizowanie oczyszczalni. Ma na to czas do końca września. Jeśli prace nie zostaną wykonane, to produkcja w mleczarni może zostać wstrzymana.

Sprawą zajęła się również Prokuratura Rejonowa w Elblągu.
— Trzem osobom, reprezentującym władze pasłęckiej firmy, postawiono zarzut spowodowania znacznych rozmiarów zniszczeń środowiska. Na to jednoznacznie wskazują opinie biegłych — mówi Jolanta Rudzińska, szefowa Prokuratury Rejonowej w Elblągu. — Akt oskarżenia w tej sprawie może być jednak poszerzony. W sprawie pojawiły się nowe wątki — dodaje.

Chodzi o informacje, że wyciek mógł zaszkodzić również pracownikom firmy.
— Niektórzy skarżyli się na bóle głowy i nudności. Te objawy mógł, ale nie musiał spowodować amoniak. W tej chwili czekamy na opinię zakładu medycyny sądowej Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku — wyjaśnia prokurator Rudzińska. — Jeżeli te obawy się potwierdzą, to dodatkowy zarzut, narażenia zdrowia pracowników może usłyszeć pracownik mleczarni odpowiedzialny za BHP.
naj

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. córka rybaka #1664051 | 31.1.*.* 12 lut 2015 16:24

    ładne rybki...

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz