Niedziela, 26 marca 2023. imieniny: Dory, Olgi, Teodora

To koniec ściągania z internetu w szkołach?

2015-03-05 10:01:03 (ost. akt: 2015-03-05 10:43:33)

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Ściąganie większych fragmentów, a czasami nawet całych prac z internetu, to codzienność - twierdzą uczniowie i nauczyciele. Czy zmieni to system antyplagiatowy, który jeszcze w tym roku ma trafić do gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych?O taką opcję swoją ofertę chcą rozszerzyć firmy: Librus i Plagiat.pl. Bezpłatny dostęp do programu antyplagiatowego, jeszcze w tym roku, mają otrzymać nauczyciele korzystający z e-dziennika Librus. W pierwszym etapie obejmie on około 3300 szkół.

Czy taka "pomoc" nauczycielom jest rzeczywiście potrzebna?

— Oczywiście są uczniowie, którzy odrabiając prace domowe korzystają z tekstów z internetu — mówi Bożena Sakowska, dyrektorka Gimnazjum nr 4 w Elblągu. — To jednak jest bardzo złudne. W sieci możemy natrafić na wiele nieprawdziwych informacji. Poza tym na egzaminie lub sprawdzianie zawsze wychodzi czy uczniowie wiedzę czerpią ze źródeł internetowych, czy z tego co mają w głowie.

— Nauczyciele już teraz bardzo często sprawdzają prace pod względem plagiatów. To nie jest trudne, czasami wystarczy wrzucić jedno zdanie do wyszukiwarki — dodaje Danuta Szulc, wicedyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących. — Zresztą znając słownictwo, wiedzę i możliwości ucznia, dosyć łatwo jest odróżnić pracę stworzoną przez niego od tej ściągniętej z sieci. To naprawdę nie sprawia większego problemu. Taki system może jednak sprawę ułatwić.


Sami uczniowie, choć nie mają złudzeń, że proceder zrzynania z internetu kwitnie, różnie podchodzą do pomysłu udostępnienia nauczycielom systemu antyplagiatowego. 

— Każdy powinien być oceniany za swoją prace i wiedzę, a nie za innych osób — przekonuje Piotr Aszkielaniec, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu. — Ściąganie tak naprawdę działa na niekorzyść takiej osoby. W którymś momencie nie będzie mogła ona skorzystać z wiedzy kogoś innego, tylko przyjdzie jej korzystać z tego, co sama wie.

Trochę innego zdania jest elbląski licealista Mikołaj.

— Coś czuję, że konsekwencje tego będą zbyt duże — mówi się uczeń. — Nagle się okaże, że połowa ludzi nie zda. Nauczyciele będą przymykali na ściąganie oko, bo wiadomo, że w liceum się ściąga. To nie jest nic dziwnego. Z tego co wiem, systemy antyplagiatowe również polegają na tym, że są wychwytywane przeredagowane artykuły jako plagiat, a to jest już na porządku dziennym w tej chwili. I na to również nauczyciele będą przymykali oko.


naj

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. anty_plagiat #1991155 | 193.242.*.* 12 maj 2016 13:44

    Chciałbym wam zaprezentować działanie programu anty plagiat Jest to program przeznaczony na komputery z systemem Windows który umożliwia dokładne sprawdzanie różnego rodzaju tekstów czy nie zostały wykorzystane na innych stronach internetowych. Programem można sprawdzać dowolną ilość tekstów zarówno mogą to być artykuły, prace dyplomowe. Wyszukane zdania które są plagiatem program podkreśla na czerwono i podaje linka gdzie znaleziono plagiat oraz całkowity procent splagiatowanych tekstów. Zapraszam do obejrzenia filmiku instruktażowego youtube com/watch?v=TWxQZrZMU2U więcej o programie oraz pełną wersje można zakupić na stronie antyplagiat net albo krócej jak np.Jeśli ktoś potrzebuje sprawdzić plagiat tekstu polecam stronę antyplagiat net Chciałbym wam zaprezentować działanie programu anty plagiat Jest to program przeznaczony na komputery z systemem Windows który umożliwia dokładne sprawdzanie różnego rodzaju tekstów czy nie zostały wykorzystane na innych stronach internetowych. Programem można sprawdzać dowolną ilość tekstów zarówno mogą to być artykuły, prace dyplomowe. Wyszukane zdania które są plagiatem program podkreśla na czerwono i podaje linka gdzie znaleziono plagiat oraz całkowity procent splagiatowanych tekstów. Zapraszam do obejrzenia filmiku instruktażowego youtube com/watch?v=TWxQZrZMU2U więcej o programie oraz pełną wersje można zakupić na stronie antyplagiat net albo krócej jak np.Jeśli ktoś potrzebuje sprawdzić plagiat tekstu polecam stronę antyplagiat net

    odpowiedz na ten komentarz