środa, 25 maja 2022. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Drugie życie zabytkowego cmentarza we wsi Jasionno. Zdjęcia!

2015-04-22 14:40:43 (ost. akt: 2015-04-22 14:55:31)

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

Zapomniany po 1945 roku był plądrowany i zarastał. Po 70 latach znaleźli się miłośnicy regionu, którzy postanowili uporządkować zabytkowy cmentarz we wsi Jasionno (gmina Gronowo Elbląskie).

Za porządkowanie zapomnianego, zabytkowego cmentarza w miejscowości Jasionno (gmina Gronowo Elbląskiego) wzięło się stowarzyszenie Inicjatywa Aktywny Malbork. Efekty ich prac są już widoczne.
— Już wcześniej słyszeliśmy o tym zabytkowym cmentarzu. Kilka lat temu zajechaliśmy tutaj podczas jednej z wycieczek rowerowych — wspomina Karolina Manikowska, prezes stowarzyszenia. — Podczas tamtej wizyty przekonaliśmy się, że cmentarz jest bardzo mocno zarośnięty, a znajdują się na nim ciekawe nagrobki. Doszliśmy do wniosku, że warto tu zrobić porządek — dodaje.

Prace zaczęły się na początku tego roku od wycinki drzew i krzewów, którą przeprowadził Urząd Gminy w Gronowie Elbląskim.
— Później my wkroczyliśmy do akcji. Zaczęliśmy usuwać chwasty, grabić, podnosić nagrobki, stawiać je do pionu i czyścić — mówi Karolina Manikowska.

Przedstawiciele stowarzyszenia byli tutaj już trzykrotnie i to nie koniec ich prac.
— Na pewno jeszcze kilka razy się tutaj spotkamy. Niektóre nagrobki są rozbite, chcemy je scalić — mówi Karolina Manikowska. — O cmentarzu wiemy niewiele. Powstał prawdopodobnie w końcówce XVIII wieku albo w pierwszej połowie XIX wieku. Znajduje się tutaj około 40 nagrobków.
AKT

Więcej o cmentarzu we wsi Jasionno przeczytasz także w piątkowym (24.04) wydaniu Dziennika Elbląskiego.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB