Wtorek, 28 września 2021. Imieniny Libuszy, Wacławy, Wacława

W Kadynach powstanie schronisko dla nietoperzy

2015-04-30 07:00:00 (ost. akt: 2015-04-29 15:22:29)
O tym , jak będzie wyglądało schronisko dla nietoperzy opowiadał nam Bartłomiej Bujnik

O tym , jak będzie wyglądało schronisko dla nietoperzy opowiadał nam Bartłomiej Bujnik

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

W Kadynach powstanie zimowe schronisko dla nietoperzy z Wysoczyzny Elbląskiej. Do tego celu zostanie przystosowana jedna z ziemianek, której właścicielem jest Nadleśnictwo Elbląg.

Nocek rudy, gacek brunatny, mroczek pozłocisty czy mopek, który znajduje się na polskiej Czerwonej Liście Zwierząt Ginących i Zagrożonych, to zwierzęta niezwykle pożyteczne. Niestety, często w wyniku niechęci i odrazy, jaką wzbudzają, bywają ofiarami bezmyślnej działalności człowieka.

W Kadynach powstanie w tym roku specjalna ziemianka-schronisko. Nietoperze wszystkich gatunków będą mogły w niej spokojnie przejść w stan hibernacji - swoisty letarg. Schronisko będzie objęte stałym monitoringiem naukowców.

— Nietoperze w okresie zimowym zapadają w stan hibernacji, który może być spontanicznie przerwany. Jednak budzą się one kilkakrotnie w ciągu zimy na żer, a także po to, by uzupełnić zapasy wody w organizmie i pozbyć się produktów przemian fizjologicznych — wyjaśnia Bartłomiej Bujnik, starszy specjalista ds. ochrony przyrody w Parku Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej.

Adaptacja ziemianki zostanie sfinansowana przez Nadleśnictwo Elbląg oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Koszt oszacowano na około 11 tysięcy złotych.
as


Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Sylwester M. Jarkiewicz #1726505 1 maj 2015 17:04

    Super sprawa! U mnie na działce nietoperze mają schronienie w ziemnych norach. Jest ich tu kilka. Najważniejsze, że są tu za darmo:)

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz