Piątek, 18 czerwca 2021. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli

Proces gangu Kulawego. Główny oskarżony skarży się na niewygodę, inny twierdzi, że płynie do Polski

2015-05-12 11:39:04 (ost. akt: 2015-05-12 11:59:35)
Jan R., główny oskarżony, uczestniczy w procesie leżąc w łóżku

Jan R., główny oskarżony, uczestniczy w procesie leżąc w łóżku

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

We wtorek (12.05) przed Sądem Okręgowym w Elblągu miał się rozpocząć proces Jana R., pseudonim Kulawy i jego grupy. Zabrakło jednego z oskarżonych, Marcina K., pseudonim Kacper. Jego adwokat zapewnia, że Marcin K., poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania, płynie statkiem do Polski i poprosił o przełożenie rozpoczęcia procesu na 1 lipca.

Najważniejszy zarzut w sprawie gangu Kulawego dotyczył zabójstwa dwóch biznesmenów ze Szczecina. Ich ciał nigdy nie odnaleziono. Pierwszy proces był skomplikowany, bo poszlakowy, ale w październiku 2011 r. zapadły wyroki w tej sprawie. Jan R.otrzymał karę dożywotniego więzienia. Inne, wysokie wyroki to 15 lat pozbawienia wolności dla m.in. Marcina K., Radosława H. i Marcina G. Zostały jednak w dużej części uchylony przez Sąd Apelacyjny w Gdańsku. Dlatego sprawą ponownie musi zająć się Sąd Okręgowy w Elblągu.

Dzisiaj elbląski sąd podjął próbę rozpoczęcia drugiego procesu. Na ławie oskarżonych, oprócz Jana R., zasiada jeszcze ośmiu mężczyzn. Zabrakło dzisiaj jednak jednego z głównych oskarżonych w tej sprawie, Marcina K. ps. "Kacper", na którym ciąży zarzut współudziału w morderstwie obu szczecińskich biznesmenów. Marcin K. zniknął z kraju zaraz po tym, jak został zwolniony z aresztu, w którym odsiadywał wyrok w innej sprawie. Za "Kacprem" jesienią 2014 r. wydano Europejski Nakaz Aresztowania. Mężczyzny nie udało się zatrzymać do dzisiaj.

Podczas wtorkowego posiedzenia adwokat Marcina K. złożył do sądu wniosek o zmianę środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania jego klienta i zastosowanie wobec niego poręczenia majątkowego w kwocie 200 tys. zł, a także ewentualne rozpoznanie wniosku o odroczenie rozprawy do 1 lipca. Jak powiedział, Marcin K. przebywa... poza granicami kraju i Unii Europejskiej. Najprawdopodobniej jest w Meksyku.
— Nie wiem do końca, gdyż z moim klientem jestem w kontakcie elektronicznym. Ewentualnie po zastosowaniu poręczenia w ciągu dwóch dni środki zostaną wpłacone na konto sądu, a oskarżony stawi się na rozprawie w lipcu — mówił dziś przed sądem mecenas Michał Borzdyński.

Wprawdzie termin pierwszej rozprawy był wyznaczony już w lutym br., ale jak tłumaczył obrońca Marcina K. jego klient "nie przewidział tak długiego powrotu do kraju". Marcin K. wraca bowiem do Polski statkiem. Inny środek lokomocji nie wchodzi w jego przypadku w rachubę.
— Z uwagi na względy ekonomiki procesowej nie widzę sensu wyłączania akt Marcina K. do odrębnego postępowania — dowodził. mec. Borzdyński.
Prokurator przychylił się do wniosku obrony.

Sąd na posiedzeniu już w środę (13.05) zadecyduje czy wątek "Kacpra" wyłączyć ze sprawy, czy jednak przyjąć poręczenie oskarżonego i odroczyć proces do 1 lipca br. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku Marcinowi K. zostanie zniesiony areszt tymczasowy. Wtedy nie ciążyłby już na nim także Europejski Nakaz Aresztowania.

Sam "Kulawy" na sali nie mówił dziś zbyt wiele. Kilkakrotnie wskazywał sędziemu na niewygodną pozycję, w jakiej został ułożony - Jan R. jest bowiem sparaliżowany od pasa w dół i na salę sądową został przetransportowany na łóżku szpitalnym.
— Chcę współpracować z sądem, widzieć i słyszeć co mówią oskarżeni, ale jestem głuchy na jedno ucho i nie wiem, co się teraz dzieje na sali — dowodził.
Jego obrońca zapowiedział, że w środę złoży wniosek o to, by jego klient mógł w tym procesie uczestniczyć na specjalnym, medycznym łóżku z wysięgnikiem.
as

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. śmieszek #1733017 | 178.235.*.* 12 maj 2015 14:57

  Znowu ten cyrk?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. nc #1733008 | 83.12.*.* 12 maj 2015 14:47

  kompromitacja sądu RP WSTYD

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. OLN #1732982 | 81.190.*.* 12 maj 2015 14:02

  Życzę Panu Marcinowi K. - by go nie znaleźli. Trzymaj się! i powodzenia! :) Rada unikaj publicznych miejsc! :-) a będzie wszystko git! :)

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Stasiak #1732968 | 37.31.*.* 12 maj 2015 13:43

  kurwa starego dziada nie mogą osądzic!!! Pajacownia i tyle....pawulon i the end mamy ...happy end

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Henryk #1732947 | 88.156.*.* 12 maj 2015 12:58

  Batoniki im podrzućcie to sąd momentalnie zamknie jak tą staruszkę :-D

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz