Czwartek, 30 czerwca 2022. imieniny: Arnolda, Emiliany, Lucyny

Badań nie należy się bać, tylko je systematycznie robić...

2015-05-24 10:58:49 (ost. akt: 2015-05-24 11:00:53)

Autor zdjęcia: Sylwester M. Jarkiewicz

Przez prawie trzy godziny w świetlicy wiejskiej w Suchaczu trwały bezpłatne badania dla chętnych mieszkańców Sołectwa Suchacz. Skorzystało z tej możliwości ok. 60 osób, a towarzyszące prelekcje wysłuchane były z zaciekawieniem.

W sobotnie przedpołudnie (23 maja) można było zrobić badania na TSH, magnez, PSA, BMI, zmierzyć ciśnienie tętnicze i poziom cukru we krwi. Wykonywał to sprawnie wykwalifikowany personel pielęgniarski z elbląskiego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.

W oczekiwaniu na badania, blisko 70-osobowa grupa mieszkańców sołectwa wysłuchała kilku bardzo ciekawych prelekcji związanych ze zdrowiem i utrzymaniem dobrej kondycji fizycznej. Pokazy uzupełniane były multimedialnymi materiałami, które w bardzo dostępny sposób wprowadzały obecnych w omawianą tematykę.

Na uwagę zasługiwały dwa praktyczne pokazy ćwiczeń. Pierwszy dotyczył nordic walking, drugi ćwiczeń z użyciem tzw. piłek lekarskich.

Sporo miejsca poświęcono profilaktyce, w tym konieczności systematycznego przeprowadzania badań. Mówiła o tym np. Elżbieta Gelert, dyr. naczelna Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego: - Wczesne wykrycie chorób to szansa na szybkie wyleczenie, w tym niejednokrotnie leczenie ratujące życie. Przybliżyła też zebranym Szybką Terapię Onkologiczną, która gwarantuje pacjentom błyskawiczne zdiagnozowanie. - Nie trzeba się bać badań, tylko je systematycznie robić - dodała na zakończenie naczelna WSZ.

Akcję pod nazwą "Zdrowie jest najcenniejsze" zorganizowały panie ze Stowarzyszenia Kongres Kobiet przy współpracy z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym, WOPR Elbląg, Stowarzyszeniem Suchacz TAKA Wieś i suchaczańską Radą Sołecką z jej świetlicą wiejską włącznie.

Warto jeszcze dodać, że do dyspozycji zainteresowanych było bardzo dużo materiałów edukacyjnych. Niemal wszystkie rozeszły się jak ciepłe bułki, co może oznaczać, że chyba jednak zdrowie jest najcenniejsze...

Sylwester M. Jarkiewicz


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Suchacz