Piątek, 1 lipca 2022. imieniny: Bogusza, Haliny, Mariana

Bieg Filipidesa już w sobotę. Więcej chętnych niż miejsc

2015-06-05 15:10:00 (ost. akt: 2015-06-05 15:12:27)
Bieg Filipidesa w Pasłęku

Bieg Filipidesa w Pasłęku

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Po raz dziesiąty w Pasłęku odbędzie się Bieg Filipidesa i Festiwal Zdrowia. W sobotę na starcie biegu głównego stanie 350 zawodników, ale chętnych było więcej. Trochę wcześniej odbędą się biegi towarzyszące dla dzieci i młodzieży.

Pierwsza edycja pasłęckiego biegu odbyła się 20 maja 2006 r. Wtedy w biegu głównym i towarzyszących wzięło udział około 350 zawodników.
— Kiedy na początku organizowaliśmy ten bieg moim marzeniem było, żeby startowało w nim 200 osób. Tę liczbę dawno przekroczyliśmy. Dzisiaj w biegu głównym jesteśmy przygotowani na przyjęcie 350 zawodników, a liczba chętnych jest i tak dużo większa — mówi Piotr Zienkiewicz z Uczniowskiego Klubu Sportowego Gimpas Pasłęk, organizator Biegu Filipidesa. — Pasłęk jest małym miasteczkiem i żeby ściągnąć taką liczbę zawodników, by tu wystartowali, naprawdę trzeba im zaoferować coś specjalnego — dodaje.

Organizatorom Biegu Filipidesa to się udaje już od wielu lat. Od początku impreza cieszyła się sporym zainteresowaniem i dostarczała sporo emocji i kibicom, i samym zawodnikom.

Trasa biegu głównego posiada atest PZLA. Gościem specjalnym jubileuszowej edycji będzie Paweł Czapiewski, brązowy medal mistrzostw świata, halowy mistrz Europy i rekordzista Polski w biegu na 800 m.
— Podczas biegu głównego odbędzie się pojedynek „Czapi kontra reszta Świata – Jeden na Wszystkich, Wszyscy na Jednego”. Tutaj będziemy rywalizowali o najskuteczniejszy 800-metrowy finisz z samym Pawłem Czapiewskim. Warto podjąć wyzwanie — zachęcają organizatorzy.

Tradycyjnie już start i meta będą znajdowały się na ul. 3 Maja obok budynku Zespołu Szkół Powszechnych. W biegu głównym (początek o godz. 15) do przebiegnięcia będzie jedna, 10-kilometrowa pętla. Zawodnicy pobiegną ul.: 3 Maja, Bankową, Piłsudskiego, Boh. Westerplatte, Krasickiego, Chrobrego, Kościuszki, Mickiewicza, Partyzantów i Kopernika. Jak przekonują organizatorzy, udział w biegu to także okazja, by pozwiedzać 718-letnie miasteczko.

Podczas biegu głównego wyłonieni zostaną także mistrzowie Polski bankowców i nauczycieli - honorowy patronat nad imprezą objął prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. W tym roku do rywalizacji organizatorzy zaprosili także osoby niepełnosprawne ścigające się na wózkach. Rok temu pokazowy wyścig wygrał Bogdan Król z Ornety.
AKT

Program imprezy
godz. 12-14:30 Festiwal Zdrowia
godz. 13.40 biegi towarzyszące, od 400 do 1000 metrów
godz. 15 start biegu głównego 10 kilometrów
godz. 15 bieg nadziei olimpijskich (ur. 2001/2000/1999) 1000 metrów
godz. 16.40 wręczanie nagród, zakończenie

Organizatorzy: Uczniowski Klub Sportowy Gimpas w Pasłęku, Zespół Szkół Powszechnych w Pasłęku.
Honorowy patronat: Polski Komitet Olimpijski, Polski Związek Lekkiej Atletyki, burmistrz Pasłęka, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego
Sponsor główny: Pamax Maria Lisowska; sponsorzy oficjalni: Sery ICC Pasłęk, Braniewsko-Pasłęcki Bank Spółdzielczy w Pasłęku; partnerzy: Szkoła Policealna im. J. Romanowskiej w Elblągu, New Balance, Foto Grażyna Jundziłł, Ekofarma Zastawno, Urząd Miejski w Pasłęku, PKS Elbląg, Sala Weselna Zacisze, Bikop, Lolbit Komputer, Amelserw.