Wtorek, 16 sierpnia 2022. imieniny: Joachima, Nory, Stefana

W ogniu artylerii. Trwają ćwiczenia "Saber strike - 15"

2015-06-11 11:11:27 (ost. akt: 2015-06-11 12:47:17)

Autor zdjęcia: Krzysztof Wilewski

8 czerwca, dokładnie o 9, rozpoczęto oficjalnie sojusznicze Ćwiczenie Taktyczne z wojskami „SABER STRIKE – 15”. Ćwiczenie prowadzone jest równocześnie na poligonach 4 państw – Polski, Estonii, Litwy i Łotwy.


Na uroczystej zbiórce stanęła Kompania Honorowa 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej z pocztem sztandarowym oraz poczty flagowe ćwiczących wojsk z Polski, Danii, Niemiec i USA. Swoje miejsca w szyku zajęły także ćwiczące sztaby i pododdziały. Meldunek o gotowości wojsk do ćwiczenia, Kierownikowi Ćwiczenia – Zastępcy Dowódcy 15 Brygady, płk. Piotrowi Bieńkowi złożył dowódca 2 batalionu zmechanizowanego, ppłk Marek Pieniak. Po przeglądzie pododdziałów i powitaniu, na maszty zostały podniesione – przy dźwiękach Hymnów Państwowych – flagi Polski, Danii, Niemiec i USA. Gości i ćwiczące wojska powitał płk Bieniek, który w swoim wystąpieniu scharakteryzował ćwiczenie, jego specyfikę oraz wspominał o współdziałaniu w trakcie szkolenia żołnierzy sojuszniczych armii. „Saber Strike” jest przykładem partnerstwa, interoperacyjności i współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa między naszymi krajami” – powiedział płk Bieniek. Bezpośrednio po uroczystej zbiórce rozpoczęło się szkolenie wojsk.

Środa (10 maja) była przeznaczona dla artylerii – swoje umiejętności doskonalili niemieccy artylerzyści – 155 milimetrowe haubice PzH2000 oraz wyrzutnie rakiet M270 MLRS. Szkoliły się amerykańskie obsługi samobieżnych 120 milimetrowych moździerzy na bazie transportera M – 113.Zabrakło finału – zaplanowanego strzelania bojowego – po prostu susza. Swoje programowe szkolenie realizowały również pododdziały pancerne z Polski, Danii i USA, pododdziały zmechanizowane z Niemiec i Polski oraz rozpoznanie artyleryjskie. Na niebie „królowały” F – 16 oraz Bezzałogowe Statki Powietrzne. Jednym słowem działo się wiele – jak to na poligonie. I tylko ta pogoda – po prostu wszyscy – Polacy, Niemcy, Amerykanie i Duńczycy „zaklinają” niebo i oczekują deszczu, który pozwoli „sfinalizować” szkolenie –bojowe strzelania.

Rozpoczęte 8 maja na poligonie w Drawsku Pomorskim szkolenie potrwa do 19 czerwca. Ćwiczenie prowadzone jest równocześnie na poligonach 4 państw – Polski, Estonii, Litwy i Łotwy. Na polskim poligonie, ćwiczenie realizowane będzie w dwóch częściach – szkolenie taktyczne tj. obrona, natarcie i przenikanie, a następnie realizacja zadań ogniowych ostrą amunicją, zakończona kierowaniem ogniem w obronie i natarciu. Na drawskim poligonie szkolić się będą żołnierze z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, wchodzącej w skład 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, artylerzyści i piechota zmechanizowana z Niemiec oraz czołgiści z Danii i USA.

Ogółem w ćwiczeniu „Saber Strike” weźmie udział około 2000 żołnierzy i prawie 500 egzemplarzy zasadniczego sprzętu bojowego w tym czołgi T – 72, M1 Abrams, Leopard 2A5, bojowe wozy piechoty, samobieżne polowe wyrzutnie rakiet M270 MLRS, 155 – milimetrowe haubice PzH2000, wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych „Spike”, śmigłowce AH – 64 „Apache”, amerykańskie F – 16 oraz bombowiec B – 52. Zaplanowano m. in. desant haubic z pokładu samolotu transportowego C – 17.

Ćwiczenie „Saber Strike – 15” jest jednym z kilku aktualnie prowadzonych, jakie odbywają się pod flagą NATO. W ćwiczenia „Noble Jump”, „Baltops” oraz „Saber Strike” zaangażowanych jest w sumie około 15 tyś. żołnierzy z 19 krajów członkowskich NATO oraz 3 państw partnerskich. Wszystkie prowadzone ćwiczenia mają wspólnych kryptonim – „Allied Shield” – „Sojusznicza Tarcza”.
mjr Zbigniew Tuszyński

Źródło: Dziennik Elbląski