Piątek, 24 marca 2023. imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna

Saber Strike - 15. Ćwiczenia zakończone

2015-06-22 12:33:11 (ost. akt: 2015-06-22 12:52:00)

Autor zdjęcia: st. chor. Sławomir Tessar

19 czerwca, dokładnie o 18 zakończono oficjalnie na drawskim poligonie sojusznicze Ćwiczenie Taktyczne z wojskami „SABER STRIKE – 15”.

19 czerwca działania taktyczne i ogniowe ćwiczących wojsk obserwowali ich przełożeni oraz zaproszeni goście.
Tego dnia na Pasie Taktycznym "Bucierz" trwał wzmożony ruch. Biorące udział w ćwiczeniu pk. "Saber Strike - 15", pododdziały 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, artyleria i piechota z Niemiec oraz pododdziały czołgów i artylerii z Danii i USA, realizowały ostatnie zadanie w ramach ćwiczenia – kierowanie ogniem w obronie i natarciu w dzień. Działania wojsk obserwowali zaproszeni goście oraz media.

Bojowe działania ćwiczących wojsk obserwowali m. in. Inspektor Wojsk Lądowych DG RSZ, gen. dyw. Janusz Bronowicz, Inspektor Wojsk Lądowych Niemiec, LTG Jörg Vollmer, Zastępca Dowódcy M&RA USAREUR, MG Marc McQueen, col. Keld Robert Juul Christensen ze Sztabu Armii Duńskiej, gen. bryg. Sławomir Kowalski – Dowódca 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, przedstawiciele ambasad państw biorących udział w ćwiczeniu. Po obserwacji działania ze strzelaniem bojowym, goście spotkali się z ćwiczącymi żołnierzami, składając podziękowania za zaangażowanie, wysiłek i profesjonalne działanie w czasie ćwiczenia.

Na uroczystej zbiórce stanęła Kompania Honorowa 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej z pocztem sztandarowym oraz ćwiczące sztaby i pododdziały z Polski, Danii, Niemiec i USA. Meldunek o gotowości wojsk do uroczystości złożył Kierownikowi Ćwiczenia – Zastępcy Dowódcy 15 Brygady, płk. Piotrowi Bieńkowi dowódca 2 batalionu zmechanizowanego, ppłk Marek Pieniak. Płk Bieniek, po przeglądzie wojsk, powitał żołnierzy i przybyłych gości, zaś w dalszej części swojego wystąpienia scharakteryzował ćwiczenie, jego specyfikę i przebieg oraz podkreślił o współdziałaniu w trakcie szkolenia żołnierzy sojuszniczych armii.

„Saber Strike” było przykładem partnerstwa, interoperacyjności i współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa między naszymi krajami” – powiedział płk Bieniek. Jednocześnie podziękował wszystkim biorącym udział w ćwiczeniu żołnierzom z Polski, Danii, Niemiec i USA za olbrzymie zaangażowanie, karność i wykonywanie zadań bojowych na bardzo wysokim poziomie.

”Jestem zaszczycony i dumny, że mogłem kierować tak wspaniałym zespołem ludzkim – międzynarodowym komponentem wojskowym. Jeszcze raz dziękuję i gorąco pozdrawiam wszystkich żołnierzy, biorącym udział w ćwiczeniu” – powiedział płk Bieniek. Następnie z masztów zostały zdjęte – przy dźwiękach Hymnów Państwowych – flagi państwowe Polski, Danii, Niemiec i USA. W trakcie uroczystej zbiórki wręczono podziękowania i pamiątkowe certyfikaty udziału w ćwiczeniu. Ze swej strony – Zespołu Prasowego Ćwiczenia „Saber Strike – 15” życzymy wszystkiego dobrego, dziękujemy za wspólne działania, które mogliśmy Państwu relacjonować i …do zobaczenia w trakcie kolejnych, ćwiczeń i szkoleń poligonowych.

Szef Zespołu Prasowego Ćwiczenia mjr Zbigniew Tuszyński
Zdjęcia: kpr. Daniel Chojak, st. chor. Sławomir Tessar


Źródło: Dziennik Elbląski