Czwartek, 29 września 2022. imieniny: Michaliny, Michała, Rafała

Elbląska Orkiestra Kameralna rusza w trasę koncertową. Wystąpi w sześciu kościołach

2015-06-30 09:34:43 (ost. akt: 2015-06-30 09:37:41)
Iwona Sobotka i Szymon Komasa

Iwona Sobotka i Szymon Komasa

Autor zdjęcia: archiwum EOK

„Muzyka polska na Żuławach” to festiwal, którego celem jest ukazanie skarbów muzyki polskiej w zabytkowych wnętrzach kościołów na Żuławach. Jego organizatorem jest Elbląska Orkiestra Kameralna, która kolejny raz zaangażowała do współpracy uznanych solistów: sopranistkę Iwonę Sobotkę oraz barytona Szymona Komasę.

Obdarzona wielką muzykalnością solistka Iwona Sobotka jest swoistą „specjalistką” od Karola Szymanowskiego.
— Szymanowski dla Ciebie napisał te pieśni… — powiedział o niej prof. Jerzy Marchwiński.
Wydana przez nią płyta z utworami Karola Szymanowskiego została nagrodzona Fryderykiem. Śpiewaczka jest laureatką wielu konkursów i prestiżowych nagród w kraju i na świecie. Wyróżnia ją głos „…ciepły, elastyczny, którym doprowadza publikę do łez”. O sławie jej głosu pochlebnie piszą krytycy na całym świecie.

Szymon Komasa to barytonista, pochodzący z uzdolnionej rodziny, m.in.: jego ojciec Wiesław jest znanym polskim aktorem i reżyserem. Szymon Komasa studiował śpiew solowy w Londynie i w Nowym Jorku. Nieustannie koncertuje w kraju i na świecie. Jest laureatem międzynarodowych konkursów wokalnych. „Przykuwa uwagę, od momentu pojawienia się na scenie. Jego fantastyczny głos i bardzo duże zdolności aktorskie są entuzjastycznie przyjmowane przez publiczność”.

Elbląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Maestro Marka Mosia wraz z solistami wystąpi w sześciu miejscowościach: 17 lipca Pasłęk (kościół św. Bartłomieja), 18 lipca w Ornecie (kościół św. Jana Chrzciciela), 19 lipca Elbląg (katedra św. Mikołaja), 20 lipca Nowy Staw (Galeria Żuławska - dawny kościół ewangelicki), 21 lipca Stare Pole 
(kościół św. Barbary), 22 lipca Jantar (kościół p.w. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła). Wszystkie koncerty odbędą się o godzinie 19. Artyści zaprezentują publiczności cenione dzieła polskich kompozytorów m.in. Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza, Karola Szymańskiego czy Tadeusza Bairda.
Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny!

Patronat Honorowy nad Festiwalem objęli: Piotr Żuchowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego oraz Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Projekt Festiwal ,,Muzyka polska na Żuławach” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Wydarzenia artystyczne, priorytet: Muzyka.
Sponsor Strategiczny Mecenas Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Siemens Sp. z o.o.; sponsor EOK: Grupa Energa; sponsorzy wspierający: PZU, Meble Wójcik, EPEC, Toyota Knedler