Wtorek, 11 maja 2021. Imieniny Igi, Mamerta, Miry

X Elbląskie Święto Chleba, Europejskie Dni Dziedzictwa już za tydzień. Rozsmakuj się w tradycji.

2015-09-04 07:31:48 (ost. akt: 2015-09-04 07:36:05)

Już po raz dziesiąty, od 11 do 13 września, na Starym Mieście odbędzie się Elbląskie Święto Chleba - trzydniowe wydarzenie wypełnione bogactwem smaków i zapachów świeżo wypieczonego pieczywa. Jarmark produktów regionalnych z rękodziełem i sztuką ludową, koncerty, wystawy, prezentacje artystyczne, inscenizacje historyczne, a także strefa rekreacji „Elbląg w formie” to tylko część atrakcji, która będzie czekała na mieszkańców i turystów.

Tegoroczna edycja z racji swojego jubileuszu, połączona została z obchodami Europejskich Dni Dziedzictwa. Organizowane przedsięwzięcia, zakładają realizację idei promowania regionalnego dziedzictwa, a także mają przypominać o wspólnych korzeniach kultury europejskiej.

Jarmarkowi towarzyszyć będzie szereg atrakcji. Od piątku do niedzieli na scenie głównej, na Placu Katedralnym zobaczymy m.in. występy zespołów folklorystycznych, posłuchamy koncertów grup folkowych, w tym „Horpynę” - czołowego przedstawiciela ukraińskiej sceny muzycznej w Polsce, zespołu „Karakryna” – wywodzącej się z Elbląga formacji, grającej utwory ludowe (głównie z regionu Warmii) w energetycznych, jazzowych aranżacjach. Będą także prezentacje Młodzieżowego Domu Kultury oraz elbląskich szkół.

Nie lada gratką dla wielbicieli muzyki będzie uroczysty koncert, przygotowany z okazji Ogólnopolskich i Wojewódzkich Obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, podczas którego wystąpią Vołosi wraz z Elbląską Orkiestrą Kameralną oraz zespoły muzyki dawnej: „Piccolo”, „Pomezania”, „Parmezan”, „Danserye".

W sobotę i niedzielę miłośników dobrej kuchni z pewnością zwabią pokazy kulinarne dr Grzegorza Russaka, pokazy piekarnicze prowadzone przez  dr Józefa Sadkiewicza oraz wspólne gotowanie, i biesiadowanie przy wielkiej patelni z gulaszem oraz bigosem.

Na Placu Katedralnym na najmłodszych czekać będzie - strefa historycznych zabaw i animacji, na Bulwarze Zygmunta Augusta strefa rekreacji „Elbląg w formie” z konkursami i zabawami sprawnościowymi, pokazami tanecznymi, zajęciami fitness w programie. W sobotę (12 września) będziemy mogli kibicować zawodnikom „Wyścigu smoczych łodzi”, a w niedzielę (13 września) wziąć udział w Festiwalu Sportów Wodnych. Każde z trzech dni Święta Chleba uatrakcyjnią chemiczne pokazy laboratoryjne, które na swoim stoisku zaprezentuje Elbląski Park Technologiczny. Doświadczenia, w których będą uczestniczyli widzowie wpisują się w ideę nauki przez zabawę.

Ciekawi wiedzy podanej w interesującej formie, poznają bliżej historię Elbląga, dzięki Bractwu Rycerzy Ziemi Sztumskiej, które zaprosi do obejrzenia obozu rycerskiego, wzięcia udziału w przemarszach wojsk krzyżackich i pruskich, inscenizacjach historycznych, a także w bitwie pomiędzy wojskami Hermanna von Balka oraz Prusami o osadę elbląską, z udziałem odtwórców historycznych, konnicy, maszyn oblężniczych, pirotechniki, łodzi średniowiecznej.

W przestrzeni Starego Miasta podczas Elbląskiego Święta Chleba, odbywać się też będą liczne koncerty plenerowe, spektakle teatru ulicznego, pokazy kuglarskie.

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu będzie prezentować film holograficzny: „Historie ponad granicami”, wystawy: „Elbląg Reconditus”, „Historia w twarzach, twarze historii”, „Nieśmiertelność kobiecości” , a także zaprosi na otwarcie „Sali Kaspra Bekiesza” i wystawy „Dary i zakupy”. Biblioteka Elbląska przygotowała szereg wydarzeń w tym: dni otwarte w pracowni digitalizacji i pracowni konserwacji zbiorów zabytkowych, multimedialną prezentację Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej i Wortalu Historycznego, zajęcia plastyczne, konkursy, wykład i prezentacje oraz Salon Polityki ze specjalnym programem poświęconym Europejskim Dniom Dziedzictwa. Centrum Sztuki Galeria EL wyemituje cykl projekcji „Z historii Galerii EL”. Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa, w Ratuszu Staromiejskim będzie prezentowana działalność Regionalnej Pracowni Digitalizacji Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, a także w Bramie Targowej, wystawa „Historia w ludzkich losach zapisana…” Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.


https://m.wm.pl/2015/09/orig/plakat-a1-v2-12-264916.jpg

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB