Starówka tętniąca życiem i pełna atrakcji. Święto chleba za nami. Zdjęcia!

2015-09-14 07:40:00(ost. akt: 2015-09-14 07:45:37)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Przez trzy dni przez elbląską starówkę przewinęły się tysiące ludzi. Tradycyjnie główną częścią Elbląskiego Święta Chleba był jarmark z udziałem ponad 200 wystawców. W programie imprezy znalazło się jeszcze wiele innych atrakcji.
Święto chleba w Elblągu zostało zorganizowane po raz dziesiąty. Podobnie jak w latach ubiegłych cieszyło się zainteresowaniem wystawców, którzy wzięli udział w jarmarku, a także mieszkańców i turystów. Przez trzy dni przez starówkę przewinęły się tysiące osób. Na jarmarku swoje wyroby oferowało około 240 wystawców.
— Na jarmarku chyba naprawdę można dostać wszystko. Bardzo się cieszę, że święto chleba jest organizowane i myślę, że naprawdę nie mamy czego się wstydzić — powiedział nam jeden z mieszkańców.

Na tych, którzy wybrali się na święto, czekały także inne atrakcje. Na scenie na Placu Katedralnym przez trzy dni odbywały się występy artystyczne oraz koncerty.

W sobotę w Elblągu zainaugurowane zostały Europejskie Dni Dziedzictwa, które w tym roku obchodzone są pod hasłem „Utracone dziedzictwo”.
— Elbląg jest ewenementem na skalę europejską, gdzie krótko po wojnie nie podjęto decyzji o rekonstrukcji Starego Miasta, ale już znacznie później udało się stworzyć przyjazną dla ocalałych zabytków przestrzeń — mówiła Małgorzata Omilanowska, minister kultury i dziedzictwa narodowego. — Europejskie Dni Dziedzictwa, to okazja do pokazania jaki był dawny świat. Szanujmy naszą przeszłość, patrzmy w przyszłość — dodała.
— Nie stoimy w miejscu. Tworzymy warunki, by to dziedzictwo współtworzyć, chronić, prezentować - z dumą mogę powiedzieć, że mamy w Elblągu oddanych ludzi kultury, instytucje, organizacje pozarządowe, wypracowaliśmy rozpoznawalne wydarzenia kulturalne i modernizujemy infrastrukturę dla tego typu działań — stwierdził prezydent miasta Witold Wróblewski.

W programie święta chleba nie zabrakło inscenizacji historycznych, które tradycyjnie już wzbudziły spore zainteresowanie. W sobotę odtworzono bitwę pomiędzy wojskami Hermanna von Balka a Prusami o osadę elbląską, a w niedzielę na placu przy scenie przygotowano inscenizację nadania praw miejskich Elblągowi.

Ciekawie było także na rzece Elbląg, a to za sprawą zorganizowanego w sobotę po raz drugi wyścigu smoczych łodzi. W tej rywalizacji wzięło udział 15 osad utworzonych przez przedstawicieli lokalnych firm, instytucji, służb mundurowych, mediów i organizacji pozarządowych (więcej tutaj)

W organizację święta chleba włączyło się wiele instytucji kulturalnych Elbląga, m.in. Muzeum Archeologiczno-Historyczne. Od soboty elblążanie mogą podziwiać w budynku Podzamcza odrestaurowany portret Kaspara Bekiesza w należnej oprawie i przygotowanej specjalnie w tym celu sali ekspozycyjnej (więcej tutaj).

Czy podobało Ci się Elbląskie Święto Chleba?
tak
85%
nie
15%
nie mam zdania
0%


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jadzia #1818226 | 159.205.*.* 19 wrz 2015 20:41

  Podobało mi się jak co roku,aby tak dalej....

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Elblazanin #1814972 | 178.162.*.* 15 wrz 2015 10:50

  Rok temu bylo lepiej. Do tego przesuniecie daty, zeby wlezc w tylek Olsztynowi i ich imprezie. Dzieki czemu wiele osob nie bylo, bo musieli wracac po wakacjach do domow, oraz mielismy deszcz a nie sloneczne i przyjemne wieczory. Dzieki Wlodarze, znowu psujecie nam impreze. Basen rozwalony, Amfiteatr na Dolince rozwalony, co nam jeszcze rozpieprzycie? Tak bardzo się staracie aby mieszkancy źle się bawili.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Alicja #1814217 | 91.228.*.* 14 wrz 2015 08:56

  bardzo mi się podobało "Święto chleba", podziękowania dla włodarzy

  odpowiedz na ten komentarz