Niedziela, 5 grudnia 2021. Imieniny Kryspiny, Norberta, Sabiny

Z turystyką są za pan brat. Obchody Światowego Dnia Turystyki rozpoczęte

2015-09-25 13:00:00 (ost. akt: 2015-09-29 11:43:40)

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

Uroczystą konferencją rozpoczęto w piątek (25.09) w Elblągu Wojewódzkie Obchody Światowego Dnia Turystyki. W jej trakcie wręczono m.in. Odznaki Honorowe Ministra Sportu i Turystyki „Za zasługi dla turystyki". Wśród wyróżnionych znaleźli się również elblążanie.

Jak przekonują samorządowcy uczestniczący w konferencji, która odbyła się w Ratuszu Staromiejskim, województwo warmińsko-mazurskie i nasz region dysponują ogromnym potencjałem turystycznym.
— Na ten potencjał składa się przede wszystkim Kanał Elbląski, Zalew Wiślany, Wysoczyzna Elbląska i sam Elbląg. W ostatnich latach w tych regionach obserwuje się znaczny wzrost turystów — mówi Maciej Romanowski, starosta elbląski i jeden z gospodarzy konferencji. — Wiąże się to m.in. z uruchomieniem Kanału Elbląskiego. Po dwuletniej przerwie związanej z remontem tego obiektu myślę, że wybór Elbląga i regionu na organizację Wojewódzkich Obchodów Światowego Dnia Turystyki przyczyni się do jeszcze większego wypromowania tego obszaru i zaakcentowanie jego możliwości turystycznych.

Na piątkową konferencję zaproszono osoby związane z turystyką w regionie, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, reprezentantów przedsiębiorstw i organizacji realizujących zadania z zakresu turystyki.

Podczas uroczystości zostały wręczone m.in. Odznaki Honorowe Ministra Sportu i Turystyki „Za zasługi dla turystyki”. Wśród wyróżnionych znaleźli się także elblążanie: Regina Czymbor, wiceprezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Kraina Zalewu Wiślanego i autorka oraz współautorka wielu publikacji turystycznych o regionie elbląskim, Hanna Skrobotun, która wspólnie z grupą pasjonatów turystyki utworzyła w 2011 r. Elbląski Klaster Turystyczny i od początku pełni w nim funkcję prezesa zarządu, Elżbieta Rydzyńska, zaangażowana w turystykę pieszą i kajakową; od 2013r. pełniąca funkcję członka zarządu klubu i funkcję prezesa Sadu Koleżeńskiego przy Oddziale PTTK Ziemi Elbląskiej oraz Leszek Marcinkowski, prezes Koła Przewodników i Pilotów Turystycznych PTTK im. Ryszarda Gierzyńskiego, który prowadzi wycieczki turystyczne , krajoznawcze i te pod hasłem "Sobota z przewodnikiem", a teraz cykl "Z przewodnikiem za miasto".

— Ludzie łakną ciekawostek. Na każdej wycieczce mamy przeciętnie po 80-90 osób. Te liczby zawdzięczamy pięknu naszego regionu, a szczególnie nieodkrytych ciągle Żuław — opowiada Leszek Marcinkowski. — Początkowo każdy turysta, który tu przyjeżdża ma takie same wrażenia: płaski teren, same łąki, pola, charakterystyczne wierzby i nic więcej. Ale jeśli bardziej zagłębić się w historię tego regionu, posłuchać opowieści, to można odkryć dużo cudownych miejsc. Bo historia tego zakątka jest wspaniała: począwszy od dawnych Prusów, przez Krzyżaków po nowych osiedleńców, którzy przybyli tu po II wojnie światowej.

Wojewódzkie Obchody Światowego Dnia Turystyki potrwają do niedzieli (27.09). Dla mieszkańców Elbląga i regionu przygotowano wyjątkowo bogatą ofertę imprez towarzyszących, do udziału w których zapraszamy całe rodziny. Można wybierać spośród rajdów pieszych, rowerowych, kajakowych, marszobiegu na orientację, podglądania ptaków z ornitologiem, zbierania grzybów z mykologiem. Warto podkreślić, że udział we wszystkich imprezach jest bezpłatny i odbędą się one bez względu na pogodę.
as

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB