Czwartek, 29 września 2022. imieniny: Michaliny, Michała, Rafała

Mammobusu zajedzie do Tolkmicka i Pasłęka. Zapraszają na bezpłatne badanie

2015-10-20 11:08:04 (ost. akt: 2015-10-20 11:17:19)
Wizyta mammobusa będzie okazją do bezpłatnego zbadania piersi

Wizyta mammobusa będzie okazją do bezpłatnego zbadania piersi

Masz 40–75 lat? Zgłoś się na bezpłatną mammografię. Mammobus zajedzie do Tolkmicka już 7 listopada, a 10 i 13 listopada odwiedzi Pasłęk.

W ubiegłym roku w mammobusach Lux Med Diagnostyka przebadało się około 240 tysięcy kobiet. Każdego miesiąca mammobusy odwiedzają około 200 miejscowości, realizując program badań przesiewowych dla pań.
— Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi — mówi dr Małgorzata Cymerman z Lux Med Diagnostyka. — Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek.

W listopadzie mammobus zajedzie także do naszego regionu. W Tolkmicku będzie 7 listopada i stanie przy Domu Strażaka na ul. Świętojańskiej. Pasłęk odwiedzi 10 i 13 listopada - przy Pasłęckim Ośrodku Kultury pl. św. Wojciecha.

Na badania obowiązuje wcześniejsza rejestracja pod nr tel. 58 666 2 444. Call Center czynne jest 7 dni w tygodniu. Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu czterech zdjęć rentgenowskich – dwóch projekcji każdej piersi. Badania nie należy się obawiać, ponieważ promieniowanie, które emituje jest nie większe niż przy RTG zęba. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju – wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

Bezpłatna mammografia dla pań w wieku:
50–69 lat

Badanie w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi jest bezpłatne, refundowane kobietom co dwa lata przez Narodowy Fundusz Zdrowia (lub co 12 miesięcy dla kobiet, które w ramach realizacji Programu otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie). Nie jest wymagane skierowanie lekarskie.

40–49 oraz 70–75 lat
Badania wykonywane są w ramach Projektu „Poprawa dostępności i jakości usług medycznych w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi” współfinansowanego z funduszy EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Wymagane jest skierowanie lekarskie od lekarza dowolnej specjalizacji. Więcej Informacji o badaniach oraz wzór skierowania na stronie: www.fundusze.mammo.pl