Poniedziałek, 27 czerwca 2022. imieniny: Cypriana, Emanueli, Władysława

Zimowe schronisko dla... nietoperzy powstało w piwnicy na Wysoczyźnie Elbląskiej

2015-11-18 17:47:35 (ost. akt: 2015-11-18 19:03:58)
Jaskinia dla nietoperzy w Kadynach

Jaskinia dla nietoperzy w Kadynach

Autor zdjęcia: Jan Piotrowski

Powstało zimowe schronisko dla nietoperzy z Wysoczyzny Elbląskiej. Do tego celu przystosowana jedną z piwnic, której właścicielem jest Nadleśnictwo Elbląg. Szacuje się, że schronienie może tu znaleźć nawet sto latających ssaków.

Piwnicę przystosowano do potrzeb latających ssaków: uszczelniono, uzupełniono fasadę, wymieniono drzwi, pomieszczenie zostało docieplone warstwą ziemi. Zimowisko dla nietoperzy zostanie jeszcze uzupełnione o skrytki, w których latające ssaki będą zimą spały.

Tutaj nietoperze wszystkich gatunków będą mogły spokojnie przejść w stan hibernacji, czyli letargu. Zapadają w niego, gdy na dworze temperatura się obniża.
— Jednak budzą się kilkakrotnie w ciągu zimy na żer, a także po to, by uzupełnić zapasy wody w organizmie i pozbyć się produktów przemiany materii — wyjaśnia Bartłomiej Bujnik, starszy specjalista ds. ochrony przyrody w Parku Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej.

Projekt adaptacji piwnicy to eksperyment. Latające ssaki samoistnie będą musiały zasiedlić obiekt. Leśnicy i ekolodzy zastrzegają, że tej zimy piwnica może jeszcze nie być zamieszkana.
— Na ten rok nietoperze już znalazły sobie zimowiska. Liczymy się także z tym, że proces zasiedlenia może potrwać nawet kilka lat. Schronisko będzie objęte stałym monitoringiem naukowców — dodaje Bujnik. — W ramach projektu przeprowadzimy również badania tego, czym odżywiają się nietoperze. Liczymy także populację nietoperzy tu występujących.
AS

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Turbo #1860727 | 83.17.*.* 19 lis 2015 08:25

    Nie macie na co kasy wydawać?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz