Niedziela, 19 września 2021. Imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda

W niedzielę na starówce akcja Przytul się. Zabierz szalik i latarkę

2015-12-09 16:28:44 (ost. akt: 2015-12-09 16:31:16)
Elbląska katedra

Elbląska katedra

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Wolontariusze z elbląskiego centrum "Światowych Dni Młodzieży" zapraszają w niedzielę na Stare Miasto na akcję "Przytul się".To pierwsza z akcji poprzedzająca Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w lipcu przyszłego roku w Krakowie. Do nich przygotowuje się również młodzież diecezji elbląskiej. 

— Akcję poprzedzi msza święta w elbląskiej katedrze o godz. 18. Podczas niej biskup elbląski Jacek Jezierski otworzy symbolicznie drzwi katedry, tak jak to zrobił papież Franciszek na znak oficjalnego rozpoczęcia Roku Miłosierdzia. Po mszy o godzinie 19 zapraszamy wszystkich elblążan, a przede wszystkim młodzież na akcję "Przytul się" — mówi ksiądz Tomasz Wieczorek, koordynator akcji. 


Jaka jest idea niedzielnego "Przytul się"?

— Można to porównać do przytulenia się do kościoła, do zbliżenia z nim oraz do siebie nawzajem — mówi ksiądz Wieczorek.

Akcja odbędzie się przed katedrą. Wszyscy, którzy chcą w niej wziąć udział proszeni są o przyniesienie ze sobą latarek oraz długich szalików.

— Z latarek utworzymy napis: Światowe Dni Młodzieży, a katedrę otoczy łańcuch ludzkich rąk — mówi ks. Wieczorek. 


Całość będzie nagrywana z wieży katedralnej.
— O akcji informujemy też na Facebooku na profilu Światowych Dni Młodzieży. Każdy może wkleić tu swoje zdjęcie z tagiem: przytul się — mówi Karolina Zabaryłło, wolontariuszka w elbląskim centrum Światowych Dni Młodzieży.

To pierwsza, ale nie ostatnia akcja przed Światowymi Dniami Młodzieży 2016.

— Planujemy piątkowe akcje modlitewne w miejscach publicznych, np. w tramwajach, czy na Placu Słowiańskim oraz między innymi akcję o nazwie "L4", której bohaterami będą osoby niepełnosprawne — mówi Karolina. 


Niedawno w Elblągu "gościliśmy" też symbole ŚDM. Symbole ŚDM wędrują od wielu lat po całym świecie. Były m.in. w Toronto, Amsterdamie czy w Buenos Aires. Drewniany krzyż, nazywany dziś Krzyżem Światowych Dni Młodzieży, został wykonany w 1983 r. Papież Jan Paweł II przekazał ten Krzyż młodym wzywając: „Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie.Od 2003 r., wraz z Krzyżem, wędruje Ikona Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego. 

daw

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB