Niedziela, 26 marca 2023. imieniny: Dory, Olgi, Teodora

Wigilia dla ubogich i bezdomnych. Tu na chwilę można zapomnieć o smutkach i troskach

2015-12-23 20:24:22 (ost. akt: 2015-12-23 20:26:07)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Przy wspólnym stole wigilijnym w środę (23.12) spotkali się ubodzy i bezdomni elblążanie. Już po raz dziesiąty takie spotkanie zorganizował i przygotował Caritas Diecezji Elbląskiej.

Wigilia dla ubogich i bezdomnych, to dla wielu osób jedyna okazja, aby zasiąść przy wspólnym stole i przełamać się opłatkiem. Ksiądz Wojciech Borowski, dyrektor elbląskiego Caritasu, pomaga bezdomnym od wielu lat. 

— Pragniemy wszyscy, aby każdy z podopiecznych Caritas w tym szczególnym dniu poczuł ciepło rodzinnego domu i wspólnie z nami mógł świętować narodziny Bożej Dzieciny, wspólnie pokolędować i nie czuć się choć przez chwilę samotnym — mówi.

W środę przy wspólnym, wigilijnym stole zasiadło kilkudziesięciu elblążan. Niektórzy z nich pozostają bezdomni od wielu lat, inni są ubodzy. Pani Anna i pan Eugeniusz nie pierwszy raz uczestniczą w takim spotkaniu.
— Mamy swój kąt, ale nie mamy żadnych dochodów. Pracowałam kiedyś w zakładach mięsnych, ale te upadły i od tego czasu nie mogę znaleźć pracy —mówi kobieta.
Każdego dnia razem z partnerem chodzą po mieście i zbierają puszki, szkło i makulaturę. Zebrane surowce sprzedają.
— Jest wtedy kilka złotych na jedzenie. Czasem uda się zapłacić rachunki. Ale jest ciężko. Tu na chwilę można zapomnieć o smutkach i troskach — dodaje pan Eugeniusz.
as

Obrazek w tresci