Niedziela, 23 stycznia 2022. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Dokarmiajmy zimą zwierzęta, ale nie resztkami z naszych stołów

2016-01-09 14:00:00 (ost. akt: 2016-01-08 13:54:48)
Paweł Petasz, prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami

Paweł Petasz, prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Zima przypomniała o sobie mrozem. W taką pogodę pamiętajmy o dokarmianiu ptaków. — Zamiast starego chleba dajmy im ziarna zbóż. Po te można zwrócić się do nas — zachęca Paweł Petasz, prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Zimowym dokarmianiem ptactwa wodnego po raz kolejny zajmuje się elbląski oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Po raz pierwszy w wypełnieniu tego obowiązku pomóc mogą wszyscy chętni elblążanie.

— Zauważyliśmy, że wielu mieszkańców dokarmia kaczki, na przykład podczas rodzinnych spacerów. Niestety ptaki nie zawsze dostają to, co powinny — mówi Paweł Petasz z TOZ. — Spleśniały chleb, nieświeże resztki z naszych stołów takie pożywienie jest dla nich szkodliwe.

Dlatego towarzystwo zachęca mieszkańców do dokarmiania, ale z głową.
— Za pieniądze z budżetu miasta przeznaczone na ten cel kupujemy mieszankę zbożową dla ptaków. Osoby, które mają chęć dokarmiać kaczki mogą skontaktować się z nami, odebrać ziarno i wysypać je ptakom. Należy jednak pamiętać, że ptasie stołówki organizujemy w miejscach największych skupisk kaczek, na przykład na Bulwarze Zygmunta Augusta czy nad Kumielą w okolicach ul. Bema — dodaje Petasz.
Członkowie stowarzyszenia nie tylko podzielą się karmą, ale też podpowiedzą co i kiedy dawać ptakom.

— Należy pamiętać nie tylko czym, ale też i kiedy dokarmiać kaczki. Nie ma potrzeby robić tego, gdy jest jeszcze stosunkowo ciepło, ptaki nie mają wtedy problemu ze zdobyciem pokarmu, a co gorsza przyzwyczają się do dokarmiania i zamiast odlecieć na zimę w cieplejsze regiony zostają u nas — wyjaśnia pan Paweł. — Natomiast nie możemy o nich zapominać kiedy pojawia się mróz.

Towarzystwo zajmuje się nie tylko ptakami. Miasto powierzyło mu również dokarmianie bezdomnych kotów.
— W całym mieście jest sporo osób, które karmią takie koty. Tym, którzy są u nas zapisani przekazujemy karmę. Każdy kto regularnie dokarmia bezdomne zwierzaki może otrzymać takie wsparcie. Jedynym warunkiem jest wypełnienie deklaracji, podanie ilości dokarmianych kotów i przestrzeganie prostych reguł porządkowych. Zależy nam na tym, aby takie dokarmianie nie było uciążliwe dla innych mieszkańców czy to bloku czy osiedla, stąd regularne dokarmianie czy sterylizacja kotek — wyjaśnia prezes stowarzyszenia.

Osoby zainteresowane współpracą z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami, zarówno w kwestii dokarmiania kotów jak i ptaków, proszone są o kontakt telefoniczny: 731 880 688 lub osobisty ul. Związku Jaszczurczego 17.
naj

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB