Mayday w teatrze. Pierwsza premiera na 40-lecie [zdjęcia z próby generalnej]

2016-02-11 10:56:24(ost. akt: 2016-02-11 11:02:29)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

To będzie pierwsza w nowym roku premiera na deskach elbląskiego teatru, który w tym roku świętuje 40-lecie istnienia. „Mayday” jest uznawana za jedną z najlepszych współczesnych komedii. W piątek (12.02), w reżyserii Marcina Sławińskiego, zagości w Teatrze im. A. Sewruka w Elblągu.

Dla elbląskiego teatru to rok szczególny, bowiem świętuje 40-lecie istnienia.
— Teatr w Elblągu był zawsze. Także w tych czasach kiedy miasto nazywało się Elbing. Po II wojnie światowej bardzo szybko odżyło w mieście życie teatralne. Początkowo była to elbląska scena Teatru im. Stefana Jaracza Olsztyn–Elbląg. Z tego olsztyńsko-elbląskiego przedsięwzięcia artystycznego, 28 maja 1975 r., wyłonił się Teatr Dramatyczny w Elblągu. 1 września podpisano akt powołania nowego teatru, a 27 marca 1976 r. odbyła się pierwsza premiera. Były to „Damy i Huzary” Aleksandra Fredry w reżyserii Jacka Grucy — przypomina dyrekcja elbląskiego teatru.

Oficjalna inauguracja pracy Teatru Dramatycznego w Elblągu nastąpiła 13 listopada 1976 r., a była nią premiera „Balladyny” Juliusza Słowackiego w reżyserii Jacka Grucy i ta data uznana została za oficjalną datę narodzin elbląskiego teatru. Od momentu powstania teatru odbyło się 280 premier.

W piątek czas na kolejną. „Mayday”, grana niezliczone ilości razy na całym świecie od ponad trzydziestu lat, niezmiennie wywołuje salwy śmiechu i bawi do łez wszędzie tam, gdzie się pojawi. To komedia omyłek, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji i ciętego żaru. Bohaterem jest John Smith, londyński taksówkarz i bigamista, który wiedzie szczęśliwe życie u boku dwóch nieświadomych tego kobiet. Do czasu. Niespodziewany wypadek sprowadza na niego zainteresowanie policji. By ukryć prawdę wpada w komiczną spiralę kłamstw, z której wydawałoby się nie ma wyjścia. Czy rzeczywiście?

Po premierze, w najbliższy weekend zaplanowano jeszcze dwa spektakle: w sobotę o godz. 18 oraz w niedzielę o godz. 17. Bilety kosztują od 20 do 28 zł.
Obsada: Aleksandra Wojtysiak, Anna Suchowiecka, Artur Hauke, Marcin Tomasik, Jacek Gudejko, Mariusz Michalski, Lesław Ostaszkiewicz, Piotr Szejn.
opr. AKT