Wtorek, 29 listopada 2022. imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina

Liceum Plastyczne z nowymi pracowniami artystycznymi [zdjęcia]

2016-02-12 13:31:20 (ost. akt: 2016-02-15 19:02:31)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

700 tysięcy złotych kosztowała rozbudowa Liceum Plastycznego w Gronowie Górny, dzięki której uczniowie zyskali trzy nowe pracownie artystyczne. W piątek zostały uroczyście otwarte.

Uczniowie z Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym od kilku dni mają już dostęp do trzech nowych pracowni: rzeźby, grafik warsztatowych oraz nowych mediów. I nie kryją zadowolenia.
— Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów inwestycji — mówi Magdalena Sadowa, przewodnicząca samorządu uczniowskiego. — Uczę się obecnie w III klasie, więc jeszcze przez rok będą korzystała z nowych pracowni, ale jestem szczęśliwa. Mieliśmy taką małą pracownię rzeźby, a teraz, jak widać, mamy ogromną, która daje wiele różnych możliwości. O wiele łatwiej i lepiej się nam pracuje — dodaje uczennica, która naukę chce kontynuować na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku lub Wrocławiu.

Zadowoleni są także rodzice. Ale nie tylko z nowego obiektu, ale także z efektów pracy nauczycieli z ich dziećmi.
— To niezwykła szkoła. Jestem dumna z tego, że moje dzieci mogą uczęszczać do tej szkoły. Nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie grono pracujących ludzi. To zespół osób, którym chce się chcieć, a dzisiaj bywa to rzadkością — zauważyła Elżbieta Zaradkiewicz, przewodnicząca Rady Rodziców.

Rozbudowa Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym trwała dwa lata. Kosztowała 700 tys. zł. Szkoła pozyskała 400 tys. zł dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a pozostałą część kwoty wyłożyło starostwo elbląskie, któremu podlega szkoła. Przy dobudowanej części, o powierzchni 315 metrów kwadratowych, uporządkowano także teren, powstał parking.
Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym to najmłodsza szkoła średnia w naszym regionie. Istnieje od 8 lat. Uczy się w niej 89 uczniów nie tylko z powiatu elbląskiego i Elbląga, ale także dalej położonych miejscowości.
— Mamy uczniów z Tczewa, Pruszcza Gdańskiego, Iławy, Nowego Dworu Gdańskiego, Krynicy Morskiej — wylicza Krystyna Brinkiewicz, dyrektor Liceum Plastycznego. — Dzisiaj jest święto szkoły. Nasze marzenie się ziściło. Zyskaliśmy nową przestrzeń do działań twórczych, odważnych, kreatywnych. Mam nadzieję, że będą nam służyły z rozmachem.

Dotychczasowe dokonania szkoły oraz jej uczniów chwalił Włodzimierz Gorzelańczyk, wizytator Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, który uczestniczył w uroczystości otwarcia nowych pracowni.
— Ta szkoła, mimo bardzo krótkiej historii, jest na wyraźnym szczycie wśród naszych 98 szkół plastycznych w kraju. Awansowała na ten szczyt w bardzo szybkim tempie. Ten sukces wziął się z niezwykle owocnej pracy nauczycieli — powiedział. — To dowód na to, że w małej, wiejskiej szkole można mieć wielkie sukcesy.

Starosta elbląski Maciej Romanowski mówił o tym, że to także wielkie święto dla całego powiatu elbląskiego.
— Powiat wydaje 1/3 budżetu na oświatę. Każdą wydaną złotówkę bardzo analizuje, oddaje w ręce dobrych gospodarzy, bo mamy dobrych dyrektorów i organizatorów w naszych szkołach — mówił. — Jak znam panią dyrektor, to nie jest jej ostatnie słowo. To piękna, mała, elitarna, dumna szkoła. Dziękuję wam za to, że pięknie promujecie powiat elbląski. Jesteście znani w całej Polsce, bo te wszystkie nagrody, które zdobywacie, za darmo nie przychodzą.

To szósta inwestycja, jaka została zrealizowana w ciągu ośmiu lat istnienia Liceum Plastycznego. Dyrekcja szkoły, nauczyciele i uczniowie mają nadzieję, że nie ostatnia.
— W tej szkole pomysły i marzenia formułuje się z niezwykłą łatwością i niezwykle szybko — mówiła dyrektor Brinkiewicz.
Jakie są kolejne marzenia? Bursa dla uczniów oraz sala do ćwiczeń fizycznych.
AKT