Niedziela, 26 marca 2023. imieniny: Dory, Olgi, Teodora

Uczniowie ZST na praktykach w Niemczech. Uczą się zawodu i zwiedzają [zdjęcia]

2016-02-19 12:06:57 (ost. akt: 2016-02-20 10:41:01)

Autor zdjęcia: nadesłane/ZST w Elblągu

To dla nich okazja, żeby zdobyć praktyczne umiejętności, a także do zwiedzenia okolic. 16 uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu przebywa na dwutygodniowych praktykach we Frankfurcie nad Odrą. Kolejne grupy uczniów ZST pojadą tam w marcu i kwietniu tego roku.


W Niemczech przebywa obecnie 16 uczniów Zespołu Szkół Technicznych przy ul. Grottgera w Elblągu z klas kształcących w zawodzie technik budownictwa oraz technik architektury krajobrazu oraz dwóch opiekunów. Dwutygodniowy staż zawodowy, realizowany w ramach programu Erasmus+ w Zakładzie Kształcenia Zawodowego we Frankfurcie n/Odrą, rozpoczął się 14 lutego i potrwa dwa tygodnie.
— 
Jest to pierwsza z trzech 16-osobowych grup uczniów z naszej szkoły, która poza zdobyciem praktycznych umiejętności z zakresu budownictwa i architektury krajobrazu, pozna okolice Frankfurtu, Berlina oraz kulturę, język i zwyczaje naszych sąsiadów zza zachodniej granicy — informuje Ania Pietrzak z ZST.

Podczas zajęć praktycznych młodzież uczy się wykonywać małe elementy architektury, m.in. szalunek pod fundamenty, zbrojenia fundamentu, nawierzchni i mozaiki z kostki brukowej, ławki drewnianej i pergoli. W wolnym czasie mogą korzystać z zaplecza sportowo-rekreacyjnego. Przewidziane są również wycieczki do Berlina, Poczdamu i do Tropical Island.

Kolejne grupy uczniów ZST wyjadą na praktyki do Frankfurtu w marcu oraz kwietniu 2016 r.
— Dzięki zagranicznym stażom uczniowie ZST zdobędą praktyczne doświadczenia zawodowe, poznają też procedury obowiązujące w krajach Unii Europejskiej, co pozytywnie wpłynie na ich późniejsze przygotowanie zawodowe — ocenia Ania Pietrzak. Zagraniczne praktyki sprawią też, że młodzież będzie miała szansę stać się konkurencyjna i bardziej mobilna na rynku pracy, a udział w stażu pozwoli im podnieść poziom poczucia własnej wartości i innych kompetencji. Uczestnicy stażu poznają nowe metody pracy, zdobędą konkurencyjną pozycję na rynku, otrzymają też certyfikat odbycia zagranicznego stażu oraz dokument Europass Mobilność.

Dotychczas Zespół Szkół Technicznych brał udział w takich programach unijnych jak: Erasmus +, Leonardo da Vinci czy Comenius.
— Cieszy nas, że co roku uczniowie Zespołu Szkół Technicznych przy ulicy Grottgera wyjeżdżają za granicę na staże zawodowe i poszerzają swoje zawodowe kompetencje — podsumowuje Anna Pietrzak.