środa, 29 czerwca 2022. imieniny: Pawła, Piotra, Salomei

21-latek miał dostać pracę, więc wysłał skan swojego dowodu

2016-03-27 12:00:00 (ost. akt: 2016-03-26 19:06:21)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Miał dostać pracę, ale okazało się, że "pracodawcy" chodziło tylko o wyłudzenie jego danych osobowych. Teraz przestępcy szukają elbląscy policjanci.

Adres zamieszkania numery pesel, nip, data urodzenia to dane na zdobyciu, których zależy przestępcom. Zdarza się, że posuwają się nawet do forteli, aby uzyskać te dane. Jedną z metod stosowaną przez przestępców jest stworzenie sytuacji, w której ofiara sama je poda. Co więcej, zdarzają się przypadki, że ofiara podaje nawet dane dostępowe do nowo założonego konta bankowego lub dowiaduje się już na policji, że ktoś założył na jego nazwisko konto bankowe.

Podobną sprawę, a właściwie sprawy, prowadzą elbląscy policjanci z wydziału zwalczania przestępczości gospodarczej. Jedna z nich dotyczy 21-letniego mężczyzny, który szukał pracy. W trakcie poszukiwań natrafił na ogłoszenie firmy kurierskiej.
— Zaoferowano mu pracę, warunkiem było jednak wysłanie skanu dowodu osobistego oraz przelanie kwoty 1 grosza na podane w mailu konto bankowe — mówi kom. Marcin Grabowski naczelnik wydziału. — Po tym kontakt się urwał i jak nie trudno się domyślić mężczyzna pracy nie dostał.

Po jakimś czasie jednak do 21-latka zaczęły docierać informacje o tym, że sprzedał przedmiot na portalu aukcyjnym albo dokonał innej finansowej transakcji. Najdziwniejsze dla 21-latka było jednak to, że on sam nigdy nie posiadał konta na żadnym portalu, a co więcej nigdy niczego nie sprzedawał przez Internet. Na początku myślał ze to czyjeś „psoty” lub żarty. Roszczenia jednak wobec niego okazały się jak najbardziej prawdziwe. Sprawę zgłosił na policję.
— Tu, z pracy funkcjonariuszy PG wyniknęły kolejne ustalenia, a mianowicie to, że ktoś posłużył się jego skradzioną tożsamością do tego, by założyć konto bankowe. Warto dodać ze mając rachunek bankowy można uzyskać pożyczkę. Konto to zostało zamknięte — informuje podkom. Krzysztof Nowacki z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Strzeżenie swoich danych i tożsamości jest w tych czasach szczególnie ważne. Warto przypomnieć kampanię „Bezpieczna tożsamość nieskradzione życie”, która ostrzegała właśnie przed lekkomyślnym postępowaniem.

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ignacy #1962778 | 178.43.*.* 28 mar 2016 11:21

  Może z "innej beczki". W USA wniosek o wydanie paszportu składa się bezpłatnie na poczcie i droga pocztową zostaje odesłany nowy paszport. Pocztą przychodzi nowe prawo jazdy a także czeki ze znacznym czasem kwotami tytułem zwrotu nadpłaconego podatki (IIT czyli odpowiednik naszego PIT) Korespondencja ta przychodzi w "federalnych" kopertach czyli koloru lekko pomarańczowego za zatem wiadomo czego dotyczy. Skrzynki pocztowe pzred domami nie posiadają kluczyków co jest wygodą w pracy listonosza który wrzuca listy nie wysiadając z małego samochodziku posiadającego kierownicę z prawej strony (przy ruchu prawostronnym jaki obowiązuje w USA). nie zdarzają się kradzieże paszportów, praw jazdy czy czeków. Dlaczego? Na kopercie jest nadruk -ostrzeżenie- i bezwzględnej karze dwóch lat więzienia za nielegalne (kradzione) posługiwanie się w/w korespondencją. Sprawa w sądzie trwa 10 minut i złodziej już z sądu do domu przed upływem 2 lat nie wróci. Nie mam obawy jeśli ktokolwiek w USA założyłby konto na moje nazwisko i pobrał jakiekolwiek pieniądze. To problem banku. I dlatego założenie takiego konta jest NIEMOŻLIWE. LUDZIKI, ŻYJECIE W JURAJSKIM PARKU i macie jakieś pretensje. Niezależnie od powyższego najważniejszej informacji jaka posiada Amerykanin czyli jego #ss nikt od niego w inny sposób jak bezpośredni kontakt nie zażąda.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. johny #1962713 | 88.199.*.* 28 mar 2016 01:03

  Hmm jakby nie patrzeć to nawet podczas kontroli policyjnej żądają miedzy innymi dowodu osobistego po czym idą sobie z naszymi dokumentami do radiowozu.. a ch** wie co oni z nim zrobią.. prawda?

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

 3. mm #1962666 | 81.190.*.* 27 mar 2016 21:14

  Dlatego nie wyrobię Olsztyńskiej karty miejskiej bo nie chcę podać numeru PESEL, tam jest przecież też data urodzenia... Wolę wrócić do jazdy samochodem!! Niedoczekanie Pliszki i innych pomysłodawców tego pomysłu z tą kartą!! Lepiej nich przywrócą miesięczne na znaczki papierowe. Tam wystarczyło imię i nazwisko oraz adres zamieszkania. Kto nie wyrobił niech nie wyrabia!! Bojkotujemy dalej!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. prawdziwy olsztyniak #1962630 | 89.228.*.* 27 mar 2016 19:37

   on nie jest niwny to prawo ,karne ,bankowe jest tak stworzone ze dzieki paru szwindlom mozna krasc i wrabiac niewinnych ludzi a tamte szuje bankowe ,komornicze,itp sa nietykalni,mamy panstwo w ktorym zlodziej i miernota urzednicza za nic nie odpowiadaja

   Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. xyz #1962602 | 217.99.*.* 27 mar 2016 17:34

    Rada. Od razu zgłoszenie na policję. Zastrzeżenie w banku oraz wymiana dowodu z powodu użycia do celów przestępczych. Moja córka miała nawet zarzuty. A na Policję nie można liczyć. Z internetowych IP ustaliłem nawet miasto, ale zanim wzięli się do roboty było to nieaktualne. Coś takiego jak prowokacja np. w dostarczeniu kurierem umowy z bankiem itp. w szczególnych podejrzanych sytuacjach wyłapało by paru z nich. Ale są sprawy gospodarcze ważniejsze.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (11)