Co powstanie w miejscu kąpieliska? Miasto zapyta o to architektów

2016-03-30 16:00:04(ost. akt: 2016-03-30 15:50:23)
Archiwalne zdjęcia basenu przy ul. Spacerowej, którym podzieliła się z nami Krystyna Opalińska, elbląska sportsmenka

Archiwalne zdjęcia basenu przy ul. Spacerowej, którym podzieliła się z nami Krystyna Opalińska, elbląska sportsmenka

Autor zdjęcia: Krystyna Opalińska

Tylko w ciągu pół roku blisko 220 tysięcy osób odwiedziło Centrum Rekreacji Wodnej "Dolinka". Obok nowiutkiego kompleksu nadal jednak straszy dawne kąpielisko miejskie. O pomysły na jego zagospodarowanie miasto planuje zapytać architektów.
Kąpielisko miejskie przy ulicy Spacerowej (na obrzeżach Parku Dolinka) wybudowano 82 lata temu. Elblążanie korzystali z niego jeszcze całkiem niedawno. W 2013 roku obiekt został zamknięty, a w tej chwili po basenie należącym kiedyś do największych w Europie zostało niewiele.

W ubiegłym roku w jego sąsiedztwie powstało Centrum Rekreacji Wodnej "Dolinka". To pierwszy w Elblągu taki kompleks wodny, znajdą się w nim baseny, jacuzzi i sauna. Nic więc dziwnego, że elblążanie chętnie z niego korzystają.
— Od otwarcia centrum we wrześniu ubiegłego roku do dzisiaj odwiedziło nas już blisko 220 tysięcy osób — informuje Adam Krause, kierownik CRW "Dolinka".


Mimo to mieszkańcy nadal z sentymentem wspominają dawny basen pod chmurką. Wspominają również urzędnicy, tym bardziej, że jego zagospodarowanie zakłada drugi etap projektu Centrum Rekreacji Wodnej. Problem w tym, że pieniędzy na ten cel miasto nie ma. Nie ma również gotowego pomysłu na to miejsce. Ten ma przynieść konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-funkcjonalnej terenu wokół centrum, a więc kąpieliska. 


— Konkurs ogłoszony zostanie w kwietniu, a najpóźniej w maju — zapowiada Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. — Moją intencją jest, by firmy projektowe przedstawiły to zagospodarowanie mniej pod kątem urbanistycznym, a bardziej pod kątem funkcjonalnym. Firma, która wygra w konkursie będzie mogła przygotować dokumentację do realizacji tego przedsięwzięcia. Myślę, że konkurs zostanie rozstrzygnięty najpóźniej w IV kwartale 2016 roku, tak byśmy jeszcze przed dyskusją o nowym budżecie mogli wiedzieć, o jakim zakresie prac i pieniądzach będziemy mogli tu mówić. 


W wydanym niedawno zarządzeniu w sprawie rozdysponowania części rezerwy ogólnej na rok 2016 prezydent określił jedynie środki na przeprowadzenie konkursu. Na nagrody dla uczestników konkursu zaplanowano 47 tys. zł. Dodatkowe 30 tys. to pieniądze zarezerwowane na wynagrodzenia dla członków komisji konkursowej.
Przypomnijmy. Pierwszy etap CRW, czyli budowa centrum, pochłonął ponad 26 mln zł, z czego 16 mln dołożyła Unia Europejska.
naj

Czytaj również:Kultowe miejsca PRL

Źródło: Dziennik Elbląski