Sobota, 10 czerwca 2023. imieniny: Bogumiła, Diany, Małgorzaty

Pielgrzymka do Świętego Gaju. Ruszyły zapisy

2016-04-17 16:30:06 (ost. akt: 2016-04-17 15:54:08)
Sanktuarium w Świętym Gaju

Sanktuarium w Świętym Gaju

Autor zdjęcia: Anna Dawid

Rozpoczęły się zapisy na pielgrzymkę do Świętego Gaju, miejsca męczeńskiej śmierci patrona diecezji elbląskiej św. Wojciecha. Pątnicy wyruszą z Elbląga 30 kwietnia, piechurzy już o godz. 6.30.

Po raz kolejny pielgrzymi wyruszą do Świętego Gaju (gm. Rychliki). W elbląskiej katedrze trwają zapisy osób chętnych do wzięcia udziału w pielgrzymce. Na pielgrzymkę można udać się autokarem. Wyjazd 30 kwietnia (sobota) o godz. 13 sprzed elbląskiej katedry. Koszt pielgrzymki autokarowej to 10 zł. Piechurzy wyruszą tego samego dnia o godz. 6.30. Do pokonania będzie 30 kilometrów. Koszt pielgrzymki pieszej to również 10 zł. Jest to opłata za powrót autokarem
Powrót do Elbląga planowany jest po mszy, która rozpocznie się w Świętym Gaju o godz. 15. Mszy św. przewodniczył będzie Jacek Jezierski, biskup elbląski. Homilię wygłosi Wojciech Ziemba, metropolita warmiński. Zapisy na pielgrzymkę w kancelarii parafialnej: ul. Mostowa 18, Elbląg.

Święty Gaj, to miejscowość uznawana za miejsce męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Kościół został wzniesiony w 1399 r. i przynależy do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w pobliskim Kwietniewie. Zabytkową świątynię strawił pożar w 1861 r., który wybuchł po uderzeniu pioruna. Cztery lata po pożarze kościół odbudowano w stylu neogotyckim. W ołtarzu głównym jest figurka św. Wojciecha wraz z relikwiami. Nieco większa rzeźba znajduje się pod amboną. Na ścianie po prawej stronie ołtarza umieszczono dwa wizerunki św. Wojciech. Również jemu poświęcone są malowidła ścienne. Przy wejściu znajduje się gablota, w której umieszczono opis życia św. Wojciecha oraz dziejów sanktuarium, które ustanowił 9 maja 1986 r. kiedy to, prymas Polski kard. Józef Glemp. Na skraju Świętego Gaju, przy drodze do Starego Dolna, znajduje się prawdopodobne miejsce śmierci św. Wojciecha Pod koniec lat 80. XX w. wzniesiono tutaj ołtarz polowy, otoczony stacjami Drogi Krzyżowej, przedstawiającymi jego życie oraz męczeńską śmierć.

Pierwsi pielgrzymi przybywali tu już w XVI w. Gdy do kościoła sprowadzono relikwie św. Wojciecha i ustanowiono sanktuarium, kult ten się ożywił. Do wsi zaczęły napływać rzesze pielgrzymów z Polski oraz z zagranicy. Z okazji 1000-lecia śmierci św. Wojciech w Świętym Gaju miały miejsce uroczystości kościelne o zasięgu ponadregionalnym. Obecnie co roku w kwietniu w sanktuarium odbywa się odpust ku czci św. Wojciecha. Przybywają tu piesze i autokarowe pielgrzymki z całej diecezji elbląskiej.
Anna DawidŹródło: Dziennik Elbląski