środa, 6 lipca 2022. imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji

Obradowali pasłęccy radni. Gościem sesji marszałek województwa

2016-04-25 14:40:33 (ost. akt: 2016-04-25 15:32:30)
Sesja Rady Miejskiej w Pasłęku, 22 kwietnia 2016 rok

Sesja Rady Miejskiej w Pasłęku, 22 kwietnia 2016 rok

Autor zdjęcia: Anna Dawid

W miniony piątek kolejny raz obradowali pasłęccy radni. W sesji uczestniczył również Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Marszałek podkreśli dotychczasową aktywną postawę Pasłęka w pozyskiwaniu pieniędzy unijnych.
— Jest szansa na otrzymanie kolejnych środków z Regionalnego Programu Operacyjnego. Wierzę, że Pasłęk ją wykorzysta — mówił Gustaw Marek Brzezin.

Relację z ostatnich swoich prac przedstawił burmistrz Pasłęka, Wiesław Śniecikowski. Mówił m.in. o pomocy dla pogorzelców z Pólka.
— Dotychczas na koncie Stowarzyszenia "Jutrzenka" zebrano 7,5 tys. zł, zaś na koncie Pasłęckiego Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie 8,472 tys. zł. Wolontariusze sporządzili również dokumentację niezbędną do odbudowy spalonych mieszkań. Koszt odbudowy to 184 tys. zł, samego dachu to 64 tys. zł. Wysłaliśmy do przedsiębiorców i instytucji sto apeli o pomoc. Ośrodek kultury zorganizował koncert charytatywny, pieniądze zbierane były również w pasłęckich parafiach. Pomoc pogorzelcom nadal jest potrzebna — mówił burmistrz.

Radni podjęli m.in. uchwałę o konsultacjach społecznych w sprawie budżetu obywatelskiego. Pula pieniędzy na rok 2017 będzie mniejsza niż w 2016. Do rozdysponowania mieszkańcy będą mieli 200 tys. zł, w 2016 roku mieli 350 tys. zł.

Mieszkańców Pasłęka ucieszy zapewne rozpoczęcie remontu zniszczonego chodnika przy ul. Dworcowej. W tej sprawie władzom Pasłęka udało porozumieć się z powiatem elbląskim, do którego należy ulica Dworcowa.

Radni, po krótkiej dyskusji, zgodzili się na przystąpienie Pasłęka do Stowarzyszenia „Polskie Miasta Cittaslow”. Na świecie do ruchu należy 209 miast z 30 krajów. Do międzynarodowego stowarzyszenia mogą należeć miasta liczące mniej niż 50 tys. mieszkańców, które zobowiązały realizować cele ruch, czyli wszechstronnie pracować nad poprawą jakości życia ich mieszkańców. Obecnie w sieci, poza licznymi miastami z Warmii i Mazur, są również ośrodki z innych regionów Polski (Kalety, Murowana Goślina, Nowy Dwór Gdański, Prudnik, Rejowiec Fabryczny).

Radni zgodzili się również na przekazanie parafii św. Józefa w Pasłęku 15 tys. zł na konserwację zabytkowych, gotyckich malowideł w kościele w Mariance.
daw

Sesja Rady Miejskiej w Pasłęku

Źródło: Dziennik Elbląski