Niedziela, 26 marca 2023. imieniny: Dory, Olgi, Teodora

Rozmawiali o współpracy samorządu z biznesmenami

2016-04-27 10:05:33 (ost. akt: 2016-04-27 10:10:34)

Autor zdjęcia: arch. UM w Elblągu

W Kamieniczkach Elbląskich odbyło się spotkanie prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego z lokalnymi przedsiębiorcami. Było ono okazją do rozmów na temat efektywnej współpracy samorządu z elbląskim biznesem.

W dzisiejszym spotkaniu uczestniczyło kilkudziesięciu przedstawicieli największych elbląskich firm różnych branż oraz organizacji zrzeszających przedsiębiorców.

— Bardzo dziękuję, że przyjęli Państwo moje zaproszenie i tak licznie przybyli na dzisiejsze spotkanie. Chciałbym podjąć z Państwem kilka bardzo ważnych tematów, związanych z naszą współpracą. Wielokrotnie mówiłem o tym, że rozwój gospodarczy, technologiczny i innowacyjny miasta, możliwy będzie dzięki dobremu współdziałaniu między trzema sektorami, czyli nauką, samorządem i biznesem. I na taką współpracę stawiam. Rozpoczyna się nowa perspektywa finansowa. Chciałbym, aby nie tylko samorząd skorzystał z tych funduszy, ale również przedsiębiorcy i nauka. Musimy się dobrze wspólnie przygotować, aby w pełni wykorzystać tę szansę — mówił podczas spotkania Prezydent Witold Wróblewski.

Prezydent przedstawił przedsiębiorcom aktualną sytuację miasta oraz działania i narzędzia samorządu stymulujące rozwój biznesu w Elblągu. Wiele czasu podczas spotkania poświęcono także na zaprezentowanie kierunków rozwoju i zamierzeń szkolnictwa zawodowego w odniesieniu do potrzeb lokalnego rynku pracy.

— Pracujemy nad stworzeniem systemu szkolnictwa zawodowego tak, aby kształcić w tych kierunkach, które są Wam potrzebne i aby wykorzystać dostępne środki na tworzenie nowych specjalizacji i doposażenie bazy szkoleniowej. Aktualnie w Elblągu kształcenie zawodowe odbywa się w 7 szkołach, w których uczy się ok. 3 tys. uczniów. Musimy wspólnie wypracować model kształcenia zawodowego, tak aby był on spójny z oczekiwaniami przedsiębiorców — podkreślał prezydent.

O szansach dla pracodawców, wynikających ze wzajemnej współpracy samorządu i uczelni mówił również prof. Zbigniew Walczyk Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu, który między innymi zaprezentował realizowany przez uczelnię projekt dot. praktyk zawodowych.

Kierunki współpracy w zakresie szkolnictwa zawodowego i wyższego w Elblągu z firmą GE przedstawiła natomiast zebranym Pani Danuta Tamara Kuczyńska – Wiceprezes Zarządu GE Power sp. z o.o. Współpraca ta odbywa się między innymi poprzez reaktywację dwóch kierunków technicznych dedykowanych dla Zakładu Metalurgicznego i Zakładu Turbin organizację praktyk zawodowych, czy wsparcie kadry wykładowczej.

Spotkanie zainicjowało cykl spotkań z przedsiębiorcami. W celu poznania potrzeb lokalnego biznesu, w tym potrzeb związanych z kształceniem zawodowym, stworzona została specjalna ankieta, która przekazana dziś została przedstawicielom elbląskich firm.
Informacja Urzędu Miejskiego w Elblągu

Źródło: Dziennik Elbląski